Помпео оптужио Иран за нападе у Саудијској Арабији

Амерички државни секретар Мајк Помпео оптужио је Иран за напад на саудијске нафтне погоне, пошто је искључио јеменску умешаност и оптужио Техеран да се бави лажном дипломатијом.

Усред свих позива на дескалацију, Иран је сада покренуо напад без преседана на светско снабдевање енергијом, навео је Помпео ненудећи доказе о пореклу напада, јавља Ројтерс.

"Техеран стоји иза готово 100 напада на Саудијску Арабију, док се Рухани и Зариф претварају да су укључени у дипломатију", написао је Помпео у посту на Твитеру.

Припадници групе Хути у Јемену у суботу су преузели одговорност за нападе дроновима на погоне "Сауди Арамко компаније", саопштио је војни портпарол Хутија.

Како је пренела локална тв Ал Масирах, Хути су употребили десет дронова за нападе на нафтне погоне и обећали су да ће проширити нападе на Саудијску Арабију која предводи коалицију против Хута у Јемену.

Саудијска Арабија саопштила је раније да су на два велика постројења у тој земљи изведени напади дроновима, који су изазвали пожаре, али није навела ко стоји иза напада.

Пожари су избили у компанији за прераду нафте "Арамко" и на нафтном пољу Хураис. Пожар који је стављен је под контролу, јавила је државна телевизија Ал Арабија.

На видео снимцима који су снимљени у Букјаку на истоку земље виде се пламенови и дим који се уздиже, у позадини се чују пуцњи из ватреног оружја.

Саудијска нафтна компанија "Арамко" тврди да је ово постројење највећа фабрика за стабилизацију сирове нафте на свету.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом