четвртак, 04.04.2019, 19:30 -> 23:16
Извор: РТС
Јубиларни самит НАТО-а о безбедносним изазовима 21. века
НАТО не жели нову трку у наоружању, нити нови Хладни рат, али ће се одбранити ако буде требало, порука је са обележавања 70 година од постојања Алијансе, у Вашингтону. Шефови дипломатија 29 чланица покушавају да сагледају како ће НАТО одговорити на, према ставу Алијансе, изазове 21. века – наоружавање Русије, јачање Кине, питање Ирана и сајбер безбедности.
За највећи војни савез на свету, тероризам је недвосмислено највећа глобална претња, али то су све више и Русија. У НАТО-у тврде да Москва крши Споразум о нуклеарном разоружању, и демонстрира војну снагу пред суседима, Грузијом и Украјином. Претње су и сајбер технологије, које мењају природу сукоба.
Генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг каже да Русија и даље крши Споразум о ракетама кратког и средњег домета.
"Русија је анектирала Крим од Украјине и војно јача у региону. НАТО је посвећен неширењу атомског оружја. Не желимо нову трку у наоружању, нити нови Хладни рат, али не смемо да будемо наивни. Нисмо безбедни, ако само једна страна поштује споразум", наводи Столтенберг.
Седамдесету годишњицу Алијансе засенио је спор о недовољним издвајањима чланица за војску, на шта највише примедби има Америка. Последњих година, европске чланице НАТО-а и Канада издвојиле су још 41 милијарду долара за одбрану.
''Савезници у НАТО-у су обећали да ће више улагати у одбрану. Очекујем да испуне обећање. То нисмо учинили због САД, већ због тога што живимо у све нестабилнијем свету", напомиње генерални секретар Алијансе.
Државни секретар САД Мајк Помпео сматра да савезнике треба припремити за руску агресију, неконтролисану миграцију, сајбер нападе, енергетску безбедност, утакмицу са Кином...
"Нема више изговора да наши грађани одбијају веће трошкове за војску и безбедност", наглашава Помпео.
Неке несугласице унутар савеза, нашле су се на маргинама скупа, али Америка није пропустила прилику да Турској и Немачкој поручи да су, због економске и војне сарадње са Русијом –непромишљене. На намере да купи руски противракетни систем С-400, Анкара се нашла пред ултиматумом Вашингтона.
"Турска мора да бира – да ли жели да остане важан партнер најуспешније војне алијансе у историји, или да то партнерство ризикује непромишљеним одлукама, које подривају наш савез", поручио је Анкари потпредседник САД Мајк Пенс.
Турска одговара да остаје при свом ставу. У Северноатлантској алијанси, којем би требало да се придружи и Македонија, оцењено је да је НАТО допринео безбедности на Балкану, упркос етничким сукобима у региону, али да је забележио поразе у Авганистану.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар