Мадуро одбацио "дрски ултиматум" европских земаља

Председник Венецуеле Николас Мадуро одбацио је, како је рекао, "дрски ултиматум" европских земаља које су затражиле од њега да распише опште изборе у року од осам дана и поручиле да ће, у супротном, признати за прелазног председника опозиционог лидера Хуна Гваида.

У интервјуу турској телевизији Си-Ен-Ен Турк, Мадуро је рекао и да је Хуан Гваидо прекршио устав прогласивши се у среду за прелазног председника, преноси Ројтерс.

Мадуро је, у истом интервјуу, поручио да је отворен за дијалог, као и да је састанак са америчким председником Доналдом Трампом мало вероватан, али није немогућ.

У међувремену, израелски премијер Бенјамин Нетанијаху саопштио је да та земља признаје венецуеланског опозиционог лидера Хуана Гваида за председника те земље.

"Данас се Израел придружује Сједињеним Америчким Државама, Канади и већини латиноамеричких и европских држава", навео је Нетнијаху.

"Данас објављујем да признајемо ново руководство Венецуеле", додао је Натанијаху у обраћању на видео-снимку објављеном на Фејсбуку, преноси Тас.

Јуче је влада Венецуеле одбацила захтеве европских земаља да убрзо распише нове председничке изборе. 

Мадуро је, иначе, прекинуо дипломатске односе са САД  након што је Вашингтон подржао Гваида као прелазног председника Венецуеле.

Гваидо, који је председник венцуеланског парламента, у среду се прогласио за прелазног председника земље током протестног скупа у Каракасу.

Више земаља, међу којима су САД, Канада, Аргентина, Бразил, Чиле, Колумбија, Еквадор и Парагвај, признале су Гваида за председника.

С друге стране, председник Венецуеле Николас Мадуро оштро је критиковао тај потез као пуч који је, како наводи, организовао Вашингтон.

Мадуро је због тога прекинуо дипломатске односе са САД.

Русија, Боливија, Иран, Куба, Никарагва, Ел Салвадор и Турска пружили су подршку Мадуру, док су Кина и Белорусија позвале на мирно решавање свих несугласица и упозориле против страног мешања.

Генерални секретар УН Антонио Гутерес је, са своје стране, позвао на дијалог као начин решавања настале кризе.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом