Састанак Санчеса и Торе у Мадриду

Шефови шпанске централне и каталонске регионалне владе разговарају по први пут након што је одржавање референдума о независности Каталоније довело до политичке кризе без преседана прошле године.

Шпански премијер Педро Санчес дочекао је каталонског председника Квима Тору у палати Монклоа, седишту националне владе у Мадриду.

Тора је предложио одржавање легалног референдума о каталонској независности као једини начин да се превазиђе политички ћорсокак и очекује се да ће тражити Санчесову дозволу за то.

"Док не будемо могли да гласамо, да гласамо на референдуму који је легалан, обавезујући, кога признају обе стране као валидан, могуће је да никад нећемо наћи решење", рекао је Тора у интервјуу АП прошлог месеца.

Шпанска влада је саопштила да самоопредељење није дозвољено према шпанском Уставу из 1978. године.

Влада ипак има велика очекивања од данашњег састанка, изјавила је портпаролка владе и министарка образовања Изабел Кела прошле седмице. 

"На састанак доносимо снагу, наду и чврстину и очекујемо реципроцитет", рекла је Кела. 

Очекује се да ће Санчес понудити да одблокира регионалне прописе о друштвеним питањима и да ће обећати инвестирање у инфраструктуру и друге пројекте које није реализовала претходна конзервативна администрација.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом