Добитнице Нобелове награде за мир желе посредовање у Шпанији

Неколико добитница Нобелове награде за мир позвало је на посредовање за решење политичке блокаде између Шпаније и њене североисточне области Каталоније.

Позив је садржан у писму написаном уочи сутрашње седнице каталонске скупштине на којој сепаратистичке вође желе да предузму кораке ка одвајању те североисточне области од Шпаније.

Добитница Нобелове награде за мир Џоди Вилијамс рекла је да је писмо до сада потписало још седам добитница ове награде укључујући активисткињу из Северне Ирске Мејрид Магвајер, Ригоберте Менчу из Гватемале и адвоката из Ирана Ширин Ебади.

Вилијамсова је добила Нобелову награду за мир 1997. за активности у циљу забране нагазних мина и чишћење минских поља.

У писму пише да "ниједна страна није без грешака" у овом процесу, али се позива на "посредовање и преговарање ка мирном решењу садашњег сукоба".

Вилијамс је рекла да ће писмо бити објављено на вебсајту Иницијативе Жена Нобеловки.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом