Сукоб неонациста и полиције у Шведској, 30 ухапшених

Један полицајац је повређен, а 30 особа је ухапшено у сукобу неонациста са полицијом током марша екстремног десничарског покрета Нордијски отпор (НМР) у Гетеборгу, саопштила је полиција.

На маршу који је организовао НМР окупило се најмање 600 присталица, који су носили црну одећу, а неки од њих су носили шлемове и држали штитове, као и зелено-беле заставе покрета, преноси АП.

Уочи скупа, полиција је упозоравала људе да се не понашају на начин који подсећа на демонстрације немачких нациста одржаване 30-их и 40-их година прошлог века.

Полиција је саопштила да је међу ухапшенима била и једна особа која је у лице шутнула једног полицајца и две особе које су носиле ножеве.

Како се наводи, заустављено је и 20-ак грађана Данске и Немачке на око 400 километара од Стокхолма, који су желели да се придруже маршу.

Шведски суд интервенисао је уочи одржавања скупа и скратио трасу марша за око километар, као и време одржавања за један сат, како би се избегао сукоб са навијачима фудбалског клуба у оближњој арени.

Полиција је, у очекивању насиља позвала појачање из свих полицијских станица у Шведској и додала 350 привремених кревета у полицијску гаражу.

Како се наводи, у Шведској, чланство у нацистичким организацијама није забрањено и НМР је добио дозволу полиције за одржавање марша. НМР, која отворено промовише антисемитску доктрину планирао је да током марша прође поред синагоге у центру града.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом