Демократе: Трамп прекршио клаузулу о примањима

Више од 200 демократа у Конгресу тврди да је амерички председник Доналд Трамп прекршио уставна овлашћења пристанком да прими уплате од својих страних пословних трансакција.

Њихова жалба ће бити спојена са друге две парнице у којима се тврди да су председникови пословни интереси прекршили уставну "клаузулу о примањима" - одредбу за коју председникови адвокати тврде да је у овом случају прешироко тумачена.

Моменат када је Доналд Трамп положио заклетву и обећао да ће подржати устав био је и моменат када су га демократе у Конгресу оптужиле да га је прекршио, пренео је Глас Америке.

"Он је флагрантно и отворено прекршио клаузулу о примањима", рекао је демократски сенатор Ричард Блументал.

Та клаузула даје Конгресу овлашћење да одобри уплате из иностранства изабраним званичницима, а демократе сматрају да Трамп није био транспарентан у том смислу.

"Не можемо да се сложимо са оним што не знамо - не можемо да се сложимо са нечим што Доналд Трамп крије", казао је Блументал.

Потенцијални конфликт интереса у односу на преседникове бизнисе широм света повод је за ове три парнице.

Елизабет Видра из Центра за поштовање устава наводи да овде није реч "о приступу све или ништа" у смислу задржавања финансијских бенефиција које прима".

"Он једноставно мора да следи Устав и да се прво обрати Конгресу, што није учинио", истакла је она.

Међутим, Трамп се успротивио на Твитеру, рекавши да његови бизниси нису у супротности са преседничким положајем.

И адвокат који је поднео тужбу на још једну парницу везану за "клаузулу о примањима" рекао је за Глас Америке да се та клаузула не односи на Трампа.

"Пословати са неком страном земљом или страном компанијом не потпада под "клаузула о примањима" и то је вероватно прешироко тумачење које тужитељи не могу да превазиђу", истиче Сет Барет Тилман са Универзитета Мејнут.

"Они покушавају да се домогну председникових пореских пријава. Следећи корак за њих би био опозив", каже Тилман.

Демократски конгресмен Џери Надлер наводи да је мало преседана за овакву парницу јер се "претходни председници нису ни издалека усуђивали да тестирају то питање".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом