четвртак, 02.02.2017, 12:00 -> 12:11
Извор: Бета
Заоралек отказао посету Црној Гори због крађе мејлова дипломата
Чешки шеф дипломатије Лубомир Заоралек отказао је данашњу посету Црној Гори због хакерског упада у његову електронску пошту и навео да ће се његова дводневна посета Србији у коју долази вечерас, реализовати по плану.
Према процени експерата, иза хакерског упада у електронску пошту министра и још неколико дипломата стоји страна држава.
Озбиљност хакерске крађе око 7.000 докумената потврђује и то што се Заоралек, уместо да данас највишим црногорским званичницима изрази подршку за улазак Црне Горе у НАТО и процес приступања ЕУ, у Прагу саветује са експертима за безбедности и сајбер нападе.
Посета Србији најављена је за 2. и 3. фебруар, а портпарол чешког Министарства спољних послова Михаела Лагронова рекла је чешком јавном радио сервису Радиожурнал да Заоралек у Београд креће вечерас.
Хакери су најмање годину дана крали преписку и документа из 168 налога на чешком Министарству спољних послова, међу њима и из електронске поште министра Заоралека и четворице његових садашњих и бивших помоћника, а такође и из неких амбасада и са састанака Војног комитета Европске уније, јављају чешки медији.
"Министарство је било мета сајбер напада. Ко је тај нападач? Не нудим комплетан одговор али речено ми је да је био веома софистициран. Највероватније је напад извела страна држава. Подсећа на хакерски напад на Демократску странку пред председничке изборе у САД", рекао је у Заоралек на ванредној конференцији где је обавестио медије о нападима.
ИП адресе са којих су хакери упадали у електронску пошту чешких дипломата налазе се у Русији, Великој Британији, Немачкој и Чешкој а најмање 30 ИП адреса повезано је са хакерима које су амерички обавештајци оптужили за упад у електронску пошту Демократске странке, али према оценама чешких експерата то није необорив доказ да иза напада стоји Русија, сазнали су незванично чешки медији.
Руско Министарство спољних послова одбило је било какву умешаност Русије у тај хакерски напад на Заоралека и његове дипломате као "неосновано фантазирање" и помодарски тренд застрашивања кремаљском пропагандом, јавила је у среду руска агенција Тас.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар