Налог за хапшење пријатељице јужнокорејске председнице

Суд у Сеулу прихватио је захтев тужиоца да се изда налог за хапшење Чои Сунсил, дугогодишње пријатељице јужнокорејске председнице, под сумњом да је трговала утицајем и да је одговорна за друге активности које су покренуле политички скандал око председнице Парк Геунхје.

Пријатељица председнице ће бити у затвору док суд не изрекне пресуду, рекао је портпарол Централног окружног суда у Сеулу.

Налог за хапшење издат је у тренутку када многи опозициони посланици истражују председницу Парк Геунхје због скандала. Позитиван рејтинг председнице је према једној недавно објављеној анкети пао на око девет одсто.

Према писању јужнокорејских медија, пријатељица и саветница председнице Чои Сусил, која није имала званичну функцију, под истрагом је због сумње да је користила свој утицај да натера предузећа да донирају милионе долара двема фондацијама које је она контролисала.

У среду увече приведен је још један бивши саветник председнице Парк јер је наводно изнудио 70 милиона долара донација.

Чои је прва особа за коју је званично издат налог за хапшење у вези са скандалом.

Тужиоци имају 48 сати да утврде да ли ће тражити налог за хапшење и за Ан Џонгбеома, бившег председничиног саветника приведеног јуче, или да га ослободе.

Председница Парк је у среду сменила премијера и кључне министре, што опозициони посланици виде као покушај да се скрене пажња са скандала годину дана пре истека њеног мандата.

Прошле недеље Парк се јавно извинила и признала да је Чои редиговала неке од њених говора и помагала у односима с јавношћу, али јужнокорејски медији спекулишу да је Чои имала много већу, тајну улогу у државним пословима.

Чои је раније рекла да је добила неке од говора председнице унапред, али да није знала да ли је имала увид у поверљиве податке.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом