петак, 07.10.2016, 10:17 -> 10:36
Извор: Танјуг
Ји: САД желе сарадњу са Русијом
Заменик помоћника државног секретара САД за европска и евроазијска питања Хојт Брајан Ји сматра да су разговори о Сирији са Русијом само привремено прекинути, истичући да Вашингтон жели да сарађује са Москвом и другим државама око окончања кофликта у Сирији, преноси бечки "Пресе".
Хојт Брајан Ји је, у интервјуу за бечки дневник, истакао да САД сарађују са Русијом у областима у којима имамо заједничке интересе, као што је то било у прошлости код разоружања на Балкану или у вези са споразумом о нуклеарном наоружању са Ираном.
"САД желе и даље да раде са Русијом и другим државама у циљу окончања конфликта у Сирији", рекао је Ји.
На констатацију да су САД и поред тога прекинуле разговоре са Русијом о примирју у Сирији, Ји је истакао да је суспендован дијалог јер Москва није испунила своје обавезе.
"Русија би морала, као што је обећано, да обустави бомбардовање цивилних циљева, пре свега у Алепу. Неопходно је да омогући приступ хуманитарним конвојима. Сарадња са Русијом је само привремено обустављена и то не у потпуности. Наше војске и даље имају контакт како би спречиле сукобљавање. Неопходно је политичко решење за Сирију, а у то су сви уверени. И Русија не жели да конфликт у Сирији траје у недоглед", навео је Ји.
Изразио је наду да ће бити пронађено решење које ће бити компатибилно са интересима Русије и САД.
Ји је у Бечу разговарао са представницима министарства одбране и спољних послова са којима је, како је пренео, договорио најмање једногодишње билатералне консултације.
Следећи сусрет, према његовим речима биће у Вашингтону, те је указао да САД и Аустрија сарађују на Балкану и у Авганистану, а нада се појачаној сарадњи у борби против тероризма и Исламске државе.
Када је реч о избеглицама, Ји је нагласио да САД препоручују да се региструју преласци граница, што је нормална процедура у Европи.
Аустрија је, према његовим речима, показала хумано лице у избегличкој кризи, док су поједине друге земље подигле зидове и биле мање пријатељски настројене.
Мађарска је, како је рекао, јасно показала да није заинтересована да прима мигранте, додајући да свака земља има право да доноси одлуке за себе.
Када је реч о Брегзиту, Ји тврди да САД верују у снажну Европу, додајући да излазак Велике Британије изискује регорганизацију и тешке одлуке о томе како Лондон може остати тесан партнер.
"За САД је важно да ЕУ савлада структуралне изазове, да остане снажна и уједињена. Не страхујемо да ће се Европа распасти", уверен је Ји.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар