"Искрени" разговори Обаме и Си Ђинпинга

Уочи дводневног самита Г20 састали су се амерички и кинески председник. Барак Обама је, како саопштава Бела кућа, нагласио Сију да би Кина требало да се повинује недавној арбитражној одлуци против њених територијалних захтева у Јужном кинеском мору. Генералном секретару Уједињених нација Бан Кимуну уручили су ратификован климатски споразум, договорен у Паризу.

Амерички председник Барак Обама одржао је "искрене" разговоре са кинеским председником Сијем Ђинпингом о најспорнијим питањима која постоје у односима између две највеће светске привреде, саопштила је Бела кућа, а пренео Ројтерс.

Састанак је одржан уочи дводневног самита Г20 који сутра почиње у кинеском граду Хангџоу.

Бела кућа наводи да је Обама нагласио Сију да би Кина требало да се повинује недавној арбитражној одлуци против њених територијалних захтева у Јужном кинеском мору, да се држи билатералног договора о хаковању и питањима сајбер безбедности и да поштује људска права укључујући верске слободе.

"Председник је поновио да ће САД радити са свим земљама региона на поштовању принципа међународног права, несметане законите трговине и слободе пловидбе и летења", стоји у саопштењу издатом након састанка Обаме и Сија.

Кина се нада да ће јој улога домаћина самита донети већи утицај у управљају глобалном економијом. У обраћању бизнис лидерима 20 индустријски најразвијенијих земаља света, председник Си поручио је да ће Кина наставити да ради на убрзаном расту своје привреде, који је у првој половини ове године износио 6,7 одсто.

"У садашњој ситуацији треба да се фокусирамо на изградњу поштеног и ефикасног финансијског управљања, које ће очувати економску стабилност у свету. Глобално економско управљање треба да служи свима, а не стварању једног монопола, где добитнику припада све", рекао је Си.

Генералном секретару Уједињених нација Бан Кимуну Си и Обама су уручили ратификован климатски споразум, договорен у Паризу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом