Валс: Муслимани, помозите нам у борби против радикала

Француски премиjер Mануел Валс поручио је да уколико муслимани у францускоj не помогну властима у борби против оних коjи доводе у питање jавне слободе, Републици ће бити све теже да гарантуjе слободу вероисповести.

"Своjом историjом, географским положаjем коjи jе отворен према медитеранском басену и афричком континенту, своjом имиграциjом, француска са исламом одржава веома jаке везе. Tо jе друга наjвећа религиjа у нашоj земљи. Mилиони француских муслимана упражњаваjу своjу вероисповест", навео jе Валс у тексту коjи jе обjавио Журнал ди диманш.

Mеђутим, упозорио jе, "ужасан отров" екстремизма почео jе да се шири земљом, при чему долази до сталних популистичких напада деснице и екстремне деснице и "неподношљивог одбацивања ислама и муслимана", против чега се, каже Валс, треба наjснажниjе борити.

"Раширио се ужасан отров. Mало по мало, подмукло, на основу утицаjа из иностранства и све веће окренутости ускоj заjедници, развио се контрамодел друштва, модел против Републике и њених вредности. Mноги муслимани у францускоj су постали таоци фундаментализма, салафизма, муслиманске браће, коjи од своjе вере праве оружjе против других", истиче француски премиjер.

Зато ће, поручио jе, француске власти морати да постигну равнотежу са исламом, тако да ће Република моћи да грантуjе слободу вероисповести.

"Aко ислам не буде помогао Републици у борби против оних коjи нападаjу jавне слободе, Републици ће бити веома тешко да гарантуjе слободу исламске вероисповести", истакао jе Валс, позвавши муслимане да делуjу у своjоj породици и кварту у коjем живе.

Потребна jе, каже Валс, општа мобилизациjа свих државних актера и цивилног друштва, али се поставља и питање конструкциjе ислама у францускоj, тако да муслимани мораjу да предузму "огромну одговорност".

Француски премиjер jе рекао и да француска треба да "изгради пакт са исламом", а да ће бити немилосрдна према свима онима коjи заговараjу мржњу и насиље.

француски премиjер jе прошле недеље рекао да треба размислити о односу француске и ислама, а у петак jе истакао да jе отворен за могућност привремене забране финансирања џамиjа из иностранства.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом