понедељак, 04.07.2016, 10:37 -> 11:09
Извор: Tанјуг
Опозиција оптужује Турнбула да је "Камерон јужне хемисфере"
Опозициона аустралијска Лабуристичка партија позвала је премијера Малкома Турнбула да поднесе оставку, назвавши га "Дејвидом Камероном јужне хемисфере", пошто му није пошло за руком да освоји убедљиву већину на превременим изборима.
Милионер и некадашњи банкар Турнбул расписао је превремене изборе одржане у суботу, али његова Либерално национална партија није успела да освоји довољно гласова како би формирала владу, преноси АФП.
Турнбул каже да ни лидер опозиције Бил Шортен, која је освојила доста гласова за улазак у 150-члани Заступнички дом, такође није успела да освоји 76 места – колико је потребно за већину у Представничком дому, преноси АФП.
"Ово је фарса, јасно је да Турнбул није знао шта ради. Искрено, мислим да он треба да поднесе оставку", рекао је Шортен и додао да је Турнбул "расписао изборе ради стабилности, а увео нацију у нестабилност".
Лидер лабуриста је рекао да је Турбул "сам себе "брегзитовао", као и да је премијер "Дејвид Камерон јужне хемисфере".
Још нису пребројани сви гласови избора одржаних у суботу, тако да је још неизвесно коме ће поћи за руком да састави владу у Аустралији.
Избори, који су требали да подвуку црту за године политичке несигурности, током којих су се у три године променила четворица премијера, донели су уместо тога вакуум у власти у Канбери и подстакли приче око неизвесности останка Турнбула на челу Либералне странке, мање од годину дана пошто је потиснуо с тог места дотадашњег премијера Тонија Абота.
Турнбул, бивши банкар, одлучио се на расписивање превремених избора, који су били предвиђени за 2017. како би осигурао већину у Сенату, горњем дому парламента, у којему је до сада равнотежа снага зависила од независних посланика, или представника мањих странака, који су блокирали неке од реформи.
Око 15,4 милиона бирача имало је право гласа на изборима за 150 чланова Представничког дома и 76 сенатора.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар