среда, 20.04.2016, 12:13 -> 12:29
Извор: Танјуг
Немачки десничар на суду због вређања избеглица
Називање избеглица погрдним речима у Немачкој може вас довести пред суд, пише портал "Форин полиси" наводећи пример десничара Луца Бахмана који се терети за изазивање расне мржње због вређања избеглица.
Луц Бахман, оснивач немачке крајње деснице орјентисане против исламистичког покрета, практично се навикао на редовне доласке у судницу, али овога пута разлог за то је називање избеглица погрдним именима.
Током протеклих неколико деценија, 43-годишњи десничар је осуђен, између осталог за продају дроге, вожњу у пијаном стању и нападе, преноси портал.
Луц Бахман је сада завршио у судници у Дрездену где га терете да је изазивао расну мржњу постављањем Фејсбук статуса у којем мигранте назива "олошом", "ђубретом" и "стоком".
Према дрезденском суду, коментари Бахмана објављени на друштвеним мрежама, "ремете јавни ред и нарушавају достојанство невиних људи који беже од рата", наводи портал.
Ако Бахман буде проглашен кривим, могао би да добије казну од пет година затвора.
Бахманов покрет ПЕГИДА стекао је присталице преко друштвених мрежа, а до 2015. године је организовао скупове у Немачкој који су привукли десетине хиљада људи.
Акције његове организације су синхронизоване са другим десничарским групама, тако да је приметан драстичан пораст говора мржње према мигрантима и избеглицама, као и број напада на избегличке кампове и склоништа широм Немачке.
Ајман Мазиек, председник Централног савета муслимана у Немачкој, изјавио је да "први пут од Хитлерове Немачке постоји странка која поново покушава да дискредитује читаву верску заједницу и угрожава њихово постојање," преноси Форин полиси.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар