Пјонгјанг оптужио САД за опсаду земље

Највиши војни орган Северне Кореје оптужио је "непријатељске снаге" превођене САД за опсаду те земље и упоредио је са опсадама Лењинграда у Другом светском рату и Кубе током ракетне кризе у Хладном рату.

У саопштењу, који је пренела севернокорејска државна новинска агенција КЦНА, портпарол Националне комисије за одбрану (НДЦ) оценио је да су последње санкције, које су Уједињене нације увеле Пјонгјангу због програма нуклеарног наоружања, "анахроне и самоубилачке", као и да би могле да изазову нуклерани удар на тлу САД.

Додао је да су санкције дело "САД и осталих непријатељских снага" које су имале намеру да нападну Северну Кореју "у крду с намером да је прогутају", пренео је АФП.

"Блокада Лењинграда која је изазвала терор у срцима људи и Карипска криза у ери Хладног рата тешко да могу да се пореде са ситуацијом", наводи се у саопштењу.

Уместо сламања Северне Кореје, такав третман ће само појачати њену одлучност, додаје се у саопштењу, у којем се истиче да је Вашингтон "производио кризу" која би могла да доведе да Север "почини осветнички нуклеарни удар на америчко копно сваког момента".

Северна Кореја већ недељама прети нуклеарним нападима на САД и Јужну Кореју, након што су две земље покренуле заједничке војне вежбе великих размера, које Пјонгјанг сматра провокативним пробама за инвазију.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом