Палмира пуста али мање оштећена него што се очекивало

Древни град Палмира је "као град духова" након што су сиријске владине снаге из њега истерале припаднике такозване Исламске државе, која је, како изгледа, са собом одвела и све цивиле, преносе медији.

Резиденцијални делови града око старог града попуно су опустели јер је ИД евакуисала све цивиле на територију под њеном контролом, рекли су становници АП-у.

"То је као град духова, нисмо видели ниједну породицу у граду", рекао је за Би-Би-Си један од првих новинара који су видели ослобођени град, пише Индипендент.

Он је рекао да "ситуација није потпуно јасна, али да се верује да су припадници ИД приморали становнике да са њима побегну из града.

Сиријске снаге су у недељу повратиле потпуну контролу над Палмиром, што је означило до сада највећи војни пораз Исламске државе.

Владиним снагама су у томе помогли либански Хезболах и руски ваздушни удари.

Према Сиријској опсерваторији за људска права, у борби за град погинуло је више од 400 бораца ИД, док је руско министарство одбране саопштило да је погодило 117 терористичких мета и убило 80 припадника ИД у око 40 ваздушних акција.

Москва: Руске копнене снаге нису ослобађале Палмиру

У међувремену, Кремљ је саопштио да руске копнене снаге нису учествовале у сиријским операцијама у борбама за ослобађање Палмире.

Кремљ је потврдио и да ће руске ваздушне снаге наставити да помажу сиријским трупама, преноси Ројтерс.

"Говоримо о подршци војних авиона док копнене снаге нису учествовале ни у једној операцији", потврдио је Кремљ.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков телефоном је у изјави новинарима рекао да након повлачења дела руског војног контингента из Сирије, ваздушне јединице остају на два дела територије у базама у Хмејимиму и Тартусу. "У тим деловима Сирије, Русија ће из ваздуха наставити борбу против терористичких група и подржавати сиријску војску", нагласио је Песков, преноси Ројтерс.

Исламска држава је у мају прошле године заузела Палмиру, која је под заштитом Унеска, уништивши два највећа храма и римску тријумфалну капију.

Џихадисти су уништили главни храм Бел и светилиште Бал Шамин, као и неколико погребних кула. Они су римско позориште користили за погубљења, а ту су убили и 82-годишњег бившег шефа за антиквитете у Палмири.

Садашњи директор сиријског одељења за антиквитете Мамун Абдулкарим, међутим, каже да су рушевине, које се налазе у југозападном делу Палмире, у бољем стању него што се очекивало.

Многе важне рушевине, као што су Агора, римски театар и градске зидине, само су незнатно оштећене, навео је он.

"Стварно добра вест односи се на Лава богиње Ел Лат", чувену 15 тона тешку статуу лава која је уништена у јулу прошле године, казао је Абдулкарим.

Према његовим речима, поломљени делови могу бити поново састављени. Абдулкарим је додао да ће се са УН разговарати о обнови два храма.

Руски председник Владимир Путин и генерална директорка Унеска Ирина Бокова договорили су се да ће Унеско, Русија и Сирија што пре направити план о обнови Палмире.

Размере штете су још нејасне будући да први снимци сиријске телевизије показују разбијене статуе и много шута, пише, међутим, Индипендент.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом