Примирје у Сирији ступило на снагу

У Сирији је ступио на снагу прекид ватре између владиних снага и опозиције, о којем су се договорили Москва и Вашингтон.

Русија је раније данас саопштила да су све стране спремне за примирје, док је Турска изразила озбиљну забринутост у вези са споразумом о примирју између снага сиријске опозиције и званичног Дамаска који су предложиле САД и Русија.

Сиријска опозиција је саопштила да ће поштовати примирје, али је изразила велику забринутост због недостатка јасног механизма за примену тог споразума.

Главна сиријска опозициона група је јуче саопштила да ће поштовати привремени прекид ватре "током две недеље", док је сиријска влада у уторак објавила да је прихватила услове споразума о престанку непријатељстава.

Сиријска влада је у саопштењу нагласила значај запечаћивања граница и заустављања спољне подршке оружаним групама, као и "спречавања тих организација да јачају своје капацитете или да мењању своје положаје, како би се избегао раскид споразума".

Сједињене Америчке Државе позвале су вечерас Русију да поштује договор о прекиду ватре.

"Руси су се обавезали да неће спроводити ваздушне нападе на групе које сматрамо умереном сиријском опозицијом", изјавио је портпарол Стејт департмента Марк Тонер и додао да је време да се пређе "с речи на дела".

Прекид ватре је привремен и не односи се на екстремистчке групе, Исламску државу и сиријски огранак Ал Каиде Нусра Фронт.

У грађанском рату започетом пре пет година страдало је више од 260.000 људи, а избегло је неколико милиона људи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 24. април 2026.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом