недеља, 14.02.2016, 22:51 -> 22:57
Извор: Бета
Тускова дипломатска офанзива за опстанак Британије у ЕУ
Преговори о дотеривању предлога споразума ЕУ са Лондоном чији је циљ да задржи Велику Британију у Унији улазе у завршну фазу и председник Европског савета Доналд Туск иде на турнеју у неколико главних градова уочи самита двадесетосморице у Бриселу.
Туск ће сутра и у уторак покушати да убеди најуздржаније земље чланице и закључи нацрт споразума који ће поднети шефовима држава и влада крајем недеље у Бриселу.
Како наводи агенција Франс прес, свака страна има интерес да драматизује улоге и покаже да је могла да извуче уступке од оне друге, посебно британски премијер Дејвид Камерон, који је код куће суочен с моћном евроскептичном струјом, али изгледа мало вероватно да се неће постићи компромис.
Камерон, који је обећао да ће ускоро одржати референдум о остајању његове земље у Унији, вероватно у јуну, поновио је у петак у Немачкој да верује да има шансе да се постигне споразум.
"Што се тиче места Велике Британије у Европи, увек сам био уверен у то да заједно можемо добити реформе које испуњавају британска очекивања, а делују такође и за целу Европу", рекао је Камерон у разговору с немачком канцеларком Ангелом Меркел.
Она, као и Вашингтон жели да Велика Британија остане активан члан Европске уније. Опрезан оптимизам завладао је у Бриселу од када је Доналд Туск представио 2. фебруара прелимирани споразум у одговору на британске захтеве да би се избегао такозвани Брегзит, излазак Британије из ЕУ.
Туск је међутим садашњи тренутак оценио као врло осетљив и зато иде сутра у Париз и Букурешт, а затим у уторак у Атину, Праг и Берлин, да би добио широку политичку подршку за свој коначни предлог. Један европски извор рекао је да су европски преговарачи дали техничка и правна решења, али да још остају политички проблеми.
Британски министар спољних послова Филип Хамонд потврдио је да ће се преговори наставити до последњег тренутка, јер неке одлуке могу да донесу само шефови влада и држава када седну заједно за сто.
"Наши европски партнери разумеју да нам је потребан солидан споразум", рекао је Хамонд и потврдио да још треба да се оствари напредак и да споразум још није постигнут.
Француска је рекла да нема говора о изменама европских уговора да би се задовољили британски захтеви нити заустављање јачања еврозоне да би се заштитили интереси Лондона, главног финансијског центра у Европи.
Друго питање спотицања јесте захтев Камерона да се ограниче социјална давања за држављане других земаља ЕУ који долазе на рад у Британију.
Туск је предложио механизам заштите, према коме Лондон може да оганичи до четири године социјална давања мигрантима из осталих земаља ЕУ. Још један Тусков уступак тиче се суверенитета, и предложио је успостављање система црвеног картона који би омогућио да се уз одлуку од више од половине националних посланика зауставе нацрти закона европске владе.
А кад се и постигне споразум у Бриселу, све ће на крају зависити од британске референдумске кампање и одлуке Британаца, а анкете показују да су они веома подељени, наводи агенција Франс прес.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар