Њујорк тајмс: САД биле спремне да употребе нуклеарно оружје

Америчке власти су током Хладног рата биле спремне да употребе нуклеарно оружје против Совјетског Савеза, и то не само како би се смањио војни и индустријски потенцијал СССР-а већ и у циљу масовног убиства совјетских грађана, наводи се у тексту "Њујорк тајмса".

Новинари тог америчког листа имали су увид у раније тајне документе, који су први пут откривени у Националном архиву САД, преноси Спутњик.

У материјалима из 1959. године постоји списак циљева које је Вашингтон био спреман да гађа нуклеарним оружјем, а који су се налазили у СССР-у, једном броју земаља Источне Европе и Кини.

На пример, америчка војска је у Москви издвојила 179 циљева који су били предвиђени за "систематско уништавање" нуклеарним оружјем у случају рата, у Санкт Петербургу – 145, у Источној Европи – 91.

Многи од ових објеката били су индустријски комплекси и владине зграде.

Меđу циљевима у сваком граду налази се и "становништво", наводи Спутњик.

"То заиста изненађује – видети да су као мете бирани центри где је концентрисано становништво", цитира лист научног сарадника Универзитета "Џорџ Вашингтон" Вилијама Бура, који је 2006. године у Национални архив САД и послао захтев за добијање тих докумената.

Како је навео Бур, у документима нема детаљног описа објеката ни њихових тачних адреса, те информације су и даље тајна.

Њујорк тајмс додаје да је реч о плану који је био припремљен пре времена интерконтиненталних ракета које се лансирају са подморница.

Лист такође наводи податке по којима су Сједињене Државе у великој мери биле испред СССР-а – располагале су 10 пута већим нуклеарним арсеналом и покушавале да свог непријатеља окруже што већим бројем база са бомбардерима.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом