Авганистан, осам година после

Осам година после инвазије коалиционих снага, Авганистан и даље поприште жестоких сукоба са све већим бројем жртава. Талибани поручили да нису претња Западу. Обамина администрација разматра нову стратегију.

Рат у Авганистану ушао је у девету годину, а америчка администрација разматра нову стратегију. Председник Барак Обама, на састанку са члановима Конгреса рекао је да нова стратегија неће укључивати повлачење америчких трупа.

И док чланови конгреса разматрају нови стратегију, амерички војни команданти захтевају од председника Обаме да пошаље додатне трупе за борбу против екстремиста.

Према садашњим плановима, до краја 2009. године у Авганистану ће бити размештено укупно 68 хиљада војника.

Командант америчке мисије у Авганистану Стенли Мекристал затражио је прошле недеље од Пентагона да пошаље додатне трупе, с обзиром на то да прети опасност од нових напада Ал Каиде.

Дан уочи годишњице почетка Мисије у Авганистану, британски премијер Гордон Браун одбио је да пошаље додатне трупе упркос томе што су војни команданти то саветовали.

Британска влада почетком године послала је додатних 700 војника у циљу обезбеђивања председбичких избора. Тренутно у Авганистану има 9 хиљада британски војника, углавном у јужној провинцији Хелманд.

Талибани су на осму годишњицу инвазије на Авганистан, у којој су свргнути с власти, поручили да нису претња Западу, али да ће наставити борбу против страних окупационих снага у земљи.

Нисмо имали и немамо план да наудимо другим земљама, укључујући оне у Европи... Наш циљ је независност земље и успостављање исламске државе", наведено је у саопштењу талибана, објављеном на интернет-сајту те групе.

"Међутим, ако ви (НАТО и САД) желите да колонизујете земљу поносних и побожних Авганистанаца, под бесмисленим изговором рата против тероризма, онда треба да знате да је наше стрпљење бескрајно и да смо спремни за дуготрајан рат".

Међународне трупе, на челу са САД, започеле су 7. октобра 2001. године операцију у Авганистану и, уз помоћ авганистанских група, после петонедељних сукоба свргле су талибанску владу, која је претходно одбила да изручи Вашингтону лидере Ал Каиде сумњичене за нападе на САД од 11. септембра 2001. године.

Западни званичници страхују да би повлачење из те земље значило да ће се талибани вратити на власт и да ће Авганистан поново постати упориште Ал Каиде, из којег ће екстремисти планирати будуће нападе на западне земље.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
25° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво