Читај ми!

Полемике због извештаја о обарању малезијског авиона

Дан после објављивања извештаја о обарању малезијског авиона на лету МХ17 не стишавају се полемике. Русија захтева нову истрагу а САД наводе да су за обарање одговорне проруске снаге.

Шеф руске агенције за ваздухопловство Олег Стороћевој затражио је од Међународне организације за цивилно ваздухопловство да отвори нову истрагу о прошлогодишњем обарању малезијског авиона на лету МХ17 над источном Украјином, пренео је Танјуг.

Олег Стороћевој каже да се Москва категорички не слаже са резултатима холандских истраживања и позива Агенцију за цивилно ваздухопловство УН да интервенише.

Доказе који су јуче представљени, Стороћевој је назвао "неоснованим и пристрасним."

С друге стране, САД и даље тврде да су авион оборили побуњеници у Украјини, упркос томе што петнаестомесечна истрага коју је спровео холандски тим није дефинитивно закључила ко је испалио пројектиле БУК земља-ваздух и са које локације.

Портпарол Стејт департмента Марк Тонер поздравио је значајне налазе холандског Одбора за безбедност и рекао да они потврђују америчку теорију да је авион са 300 путника на путу за Малезију оборен пројектилима БУК, са територије коју су контролисали сепаратисти.

Према резултатима истраге руског концерна "Алмаз-Антеј" за прозводњу противваздушног ракетног система БУК, малезијски авион оборен је 17. јула 2014. године над Украјином са територије коју су тада контролисале украјинске снаге безбедности, пренеле су руске агенције.

Тонер је у уторак потврдио да Вашингтон остаје при свом уверењу упркос томе што холандски Одбор за безбедност није никоме приписао кривицу, нити је утврдио тачну локацију са које су испаљени пројектили.

На питање чиме потврђује своју теорију, Тонер је рекао да налази потврђују да је МХ17 оборен пројектилом БУК са територије коју контролишу сепаратисти у источној Украјини, што су говорили од првог дана.

Раша тудеј наводи да је то у супортности са званичним налазима које је представио холандски Одбор за безбедност.

У извештају није поменута тачна локација са које су испаљени пројектили, само је наведено да су детонирани негде у радијусу од 320 квадратних километара у источној Украјини.

У извештају се, такође, не спекулише ко је контролисао ту територију у тренутку несреће.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи