Читај ми!

Путин послао специјалце да елиминишу џихадисте?

Руски председник Владимир Путин послао је у Сирију припаднике елитне војне јединице Спецназ, која је под контролом војне обавештајне службе, да пронађу и елиминишу џихадисте Исламске државе, пише британски "Мирор".

Специјалне јединице имају задатак да немилосрдно лове и убијају борце Исламске државе и очекује се да ће имати улогу у искорењивању терористичких упоришта који су мета руских бомбардера, преноси Танјуг.

"Они су изузетно агресивни и најбоље обучени. Они су тамо да рашчисте после ваздушних удара, позову ваздушне ударе, спроводе изузетно тајне мисије против побуњеника и на крају их збришу", рекао је неименовани војни извор.

Потез Москве долази пошто се појавила вест да Путин планира да упути 150.000 војника у Сирију да збрише ИД "једном за свагда".

"Они неће бити подређени никоме, као Британци или америчке специјалне снаге. Они су тамо из једног разлога – да збришу било кога ко угрожава (сиријског председника) Асада. Било којим средствима. И чинећи то, они ће консолидовати позицију Русије на Средоземљу и Блиском истоку", навео је исти извор за британске медије.

Арапски медији пишу да је Путин наредио снагама Спецназ у Сирији да што пре крену у потрагу за високорангираним командантима ИД, а међу њима за калифом Абу Бакр ел Багдадијем, за кога се претпоставља да се скрива у граду Раки.

Како се наводи, Путин је тражио да му их доведу "живе или мртве".

Уколико буду доведени живи, судиће им се пред руским судовима, а уколико они, посебно Ел Багдади, погину у акцији, Путин тражи тело као доказ, да се не би догодио случај као са Бин Ладеном, чија је смрт за Путина још увек остала загонетка.

Портпарол руског Министарства одбране, генерал-мајор Игор Конашенков најавио је да ће руске ваздухопловне снаге сада ићи право на главно упориште ИД град Раку, истичући да је то њихов приоритет у Сирији.

Конашенков је напоменуо да нису искључени ни десанти на тај град, ради ликвидације терориста.

У међувремену је сиријска државна телевизија објавила снимке руских бомбардера како, осим Раке и Дел ел Зора, гађају положаје ИД у Палмири и источним деловима провинције Алепа, где је уништено складиште оружја и база у којој су били стационирани страни борци, највише њих из подручја бившег Совјетског савеза.

И док руски војни авиони настављају жестоке ваздушне ударе, сиријска војска, потпомогнута борцима Хезболаха, покренула је копнену офанзиву на градове Талбисе и Растан у провинцији Хомс и наставила напредовање према древном граду Палмири.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 26. април 2026.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом