Читај ми!

Војно ангажовање Турске параван за обрачун са Курдима

Бивши амбасадор Србије у Турској Душан Спасојевић оцењује да мотиви Турске да се укључи у борбу против Исламске државе леже пре свега на унутрашњеполитичкој сцени те земље.

Спасојевић је, гостујући у јутарњем Дневнику РТС-а, објаснио да су сарадња са Сједињеним Америчким Државама и борба против Исламске државе параван за један од стратешких циљева Турске, а то је да спречи формирање курдског ентитета на јужној граници.

Турска је, оцењује Спасојевић, 2003. године направила стратешку грешку када је одбила да подржи САД у њиховој борби против Садама Хусеина и Американци су тада све уложили у Курде.

"Курди су у међувремену у Ираку добили свој ентитет. Турска сада не сме ни по коју цену да дозволи да се ирачки Курди преко Сирије споје са Средоземним морем и Турску одсеку од остатка муслиманског света на југу", прецизира српски дипломата.

Поред тога, турски председник Реџеп Тајип Ердоган, чија је партија после 12 година изгубила апсолутну власт, жели да избегне формирање коалиционе владе.

Ердоган жели да искористи ову ситуацију да би изградио патриотску платформу, распише изборе и опет освоји апсолутну власт. Циљ је и да на следећим изборима избаци Курде из парламента, сматра Спасојевић.

Уколико их избаци из парламента, курдски посланици ће остати без заштите имунитета.

"Он сада врши једну опсежну антитерористичку акцију против Исламске државе у којој су 80 одсто ухапшених Курди", подсећа Спасојевић.

Ердоган је, каже, вешт политичар који све ставља на коцку и у овој игри може све да добије или све да изгуби.

Ипак, Спасојевић указује да је велика мана Ердоганове идеје то што није у добрим односима са војском и што не постоји поверење између њега и војног врха.

Турска војска конципирана је слично као бивша ЈНА и чине је претежно регрути.

Заснива се пре свега на патриотској идеји чувања граница и нема капацитет за акције у иностранству, истакао је бивши амбасадор Србије у Турској.

Подршка НАТО-а Турској је, како каже, пре свега "обланда" како би Алијанса показала јединство и сакрила чињеницу да Турска није увела санкције Русији.

Поред тога, у саопштењу издатом после јучерашњег састанка, осим што се наводи да НАТО стоји уз Турску када је реч о борби против Исламске државе, позива се на уздржаност и пропорционалну употребу силе када је реч о обрачуну са Радничком партијом Курдистана, указао је Спасојевић.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом