Читај ми!

Балонима надгледају Јерусалим

У настојању да појача безбедносну контролу у Јерусалиму, израелска полиција користи балоне за надгледање источног дела града, где се налазе света места, честа попришта сукоба са палестинским демонстрантима.

Бели балони опремљениста ротаријућим сферним камерама умногоме су помогли да се нереди зауставе.

Компанија која их производи наводи да могу да остану у ваздуху 72 сата, да носе осетљиве камере и дају полицији трећу димензију у настојању да се спречи напетост у источном Јерусалиму, у коме маскирана палестинска омладина баца каменице на полицајце, преноси Танјуг.

"Ми им дајемо поглед из ваздуха на улице и људе који бацају каменице, можемо да их приметимо чак и ако се крију иза зграда или у баштама", објашњава Рами Шмуели из компаније "РФ ЛТА Системи" за Асошијетед прес, додајући да се полиција усмерава на место где се примете изгредници и да чак и када побегну могу да се прате и да се обезбеди да буду ухваћени.

Током протеклог месеца 11 људи је убијено у нападима Палестинаца, укључујући прошлонедељни напад у синагоги у западном Јерусалиму, у коме је убијено четворо верника и полицајац Друз, у покушају да их одбрани.

Напетост и нереди постепено су се проширили и на друге делове Израела и окупирану Западну обалу.

Напетост је подстакнута спором око верског места, светог и за Јевреје и за муслимане. Тамо су се некада налазили древни јеврејски храмови, па га Јевреји зову "Брдо храма", а сада је тамо џамија Ал Акса, трећа по значају у исламу и муслимани га зову "Узвишено уточиште" (Харам ал Шариф).

Јеврејима је дозвољено да га посећују али не и да се тамо моле. Све већи број јеврејских посетилаца, од којих неки желе да се моле на Брду храма и поново изграде храм, подстакао је гласине да Израел намерава да преузме контролу над тим светилиштем.

Израелски премијер Бењамин Нетанијаху је то више пута порекао али нереди нису избегнути. Израелска ограничења на приступ муслимана, као мера безбедности, још више је појачала напетост.

Балони напуњени хелијумом иначе су успешно коришћени у недавном рату у Појасу Газе. Портпарол израелске полиције Мики Розенфелд изјавио је да полиција користи четири балона над Јерусалимом, од којих један надгледа стари град и света места, а преостали арапске квартове у којима је било нереда.

Откако су балони распоређени значајно је опало улично насиље, тврди портпарол.

"Скајстар систем" је тренутно такође размештен у Авганистану, Мексику, Тајланду, Канади, Русији, разним земљама Африке и коришћен је током светског купа у Бразилу, кажу у израелској компанији.

Балони су, међутим, само део читаве колекције опреме за надгледање, која укључује безбедносне камере широм града. Само у старом граду их има 320, а уз то се о безбедности брину јединице чији се припадницим прерушавају, јединице за контролу нереда и скупљање обавештајних информација.

Шеик Икрима Сабри, имам џамије Ал Акса, каже да су Палестинци навикли на надгледање из ваздуха током традиционалних молитви петком у подне, али да ова појачана безбедност представља проблем јер "нарушава приватност људи".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом