четвртак, 20.11.2014, 16:08 -> 17:08
Путин: "Обојене револуције" лекција за Русију
Владимир Путин је изјавио да су "обојене револуције", које су се догодиле у неким земљама, лекција и упозорење за Русију и да ће власти учинити све што је неопходно да се то не би десило.
Према речима руског председника, "у савременом свету екстремизам се користи као инструмент геополитике и расподеле сфера утицаја".
"Видимо до каквих је трагичних последица довео талас такозваних обојених револуција, какве су потресе доживели и доживљавају народи земаља које су прошле неодговорне експерименте прикривеног а некад и грубог, како се код нас каже, рушилачког мешања у њихов живот", рекао је Путин на седници националног Савета за безбедност, јавиле су руске агенције, преноси Танјуг.
Према његовим речима, борба против екстремизма у Русији нема никакве везе са борбом против другачијег мишљења, а све политичке снаге имају право да се боре за власт, али у оквиру закона, пренела је агенција РИА Новости.
Истичући да је Русија слободна демократска земља, Путин је додао да њени грађани имају право на сопствено мишљење и његово изражавање.
"Имају право да буду опозиција власти", рекао је руски председник, наглашавајући да без таквог стања у друштву власт никада не може бити ефикасна.
Путин је, међутим, упозорио да ће за екстремизам морати да се одговара по свој строгости закона.
"Бранећи слободу избора, окупљања, маршева, митинга, не треба заборављати на одговорност за своје речи и своје поступке", рекао је Путин.
Према Путиновим речима, потребно је "знати и разумети да је распиривање конфликта међу људима различите националности и вере, пропагирање националистичке идеологије, масовно нарушавање јавног реда, позивање на насилно свргавање постојећег устројства – директно исказивање антинародне мисли, директно исказивање екстремизма".
"Треба имати на уму рушилачке последице таквог поступања", нагласио је руски председник.
Путин је, такође, рекао да идеологија екстремизма јача у виртуелном простору.
"Управо међу младима лидери екстремистичких организација покушавају да врбују своје следбенике, воде пропаганду пре свега преко светске мреже интернета", рекао је председник Русије.
Путин је указао на то да је у борби против екстремизма потребно повећати пажњу посвећену међунационалним односима, раду са омладином и усавршити миграциону политику.
"Потребно је појачати контролу поштовања правила боравка миграната у Русији, бавити се у реалности њиховом социјалном и културном адаптацијом, заштитом радних и других права", нагласио је руски председник.
Руска агенција Тас подсећа да је у Русији 2014. године појачана одговорност за екстремизам, и да је амандманима на Кривични закон појачана одговорност за јавно позивање на извршење екстремистичке активности, између осталог и путем интернета.
Повећани су износи новчаних казни за организовање екстремистичке заједнице, рокови за принудни рад до пет година и затворске казне до шест година, а још једним законом уведене су затворске казне за финансирање екстремистичке активности, подсећа агенција.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар