уторак, 18.11.2014, 13:57 -> 14:03
Аутор: Иља Мусулин, дописник РТС-а из Јапана
Превремени избори у Јапану
Јапански премијер Шинзо Абе објавио је распуштање Доњег дома јапанског парламента и одржавање превремених избора након што су најновији економски подаци показали да је јапанска економија, упркос стимулативној политици владе, поново ушла у рецесију.
Јапански премијер Шинзо Абе данас је на конференцији за штампу одржаној у Токију објавио распуштање Доњег дома јапанског парламента и одржавање превремених избора.
Јапански лидер на овај потез се одлучио након што је јавности саопштено да је јапанска економија и други квартал за редом у овој фискалној години забележила негативни раст, што је званична дефиниција уласка у рецесију.
Од доласка на чело државе у децембру 2012. године влада премијера Абеа спроводи сет мера за стимулисање економије и превладавање дефлације који за сада осим раста вредности акција и повећања профита великих извозних предузећа није дао осетније резултате.
Изостао је економски раст, а побољшање у пословању крупних извозника, као што су компаније из области аутомобилске индустрије, још увек се није знатније одразило на новчанике радника.
Напротив, обарање вредности јена које је део политике стимулације извоза поскупело је низ увозних артикала, међу којима немало место заузима храна.
Такође, подизање пореза на додату вредност (ПДВ) са пет на осам посто, почев од првог априла ове године, додатно је оптеретило животни стандард јапанског становништва.
Просечни јапански грађани у протеклих шест месеци зато су се уздржавали од узимања стамбених кредита, куповине аутомобила и других скупљих артикала, па је унутар земље забележен велики пад у потрошњи, што је најважнији фактор у успоравању привреде.
Јапански премијер зато је данас такође објавио да ће влада за годину и по дана одложити даље подизање ПДВ-а на десет посто које је било планирано за октобар наредне године.
Подизање ПДВ-а од велике је влажности за ублажавање огромног јавног дуга који у Јапану, сматра се, сада износи чак 230 процената бруто домаћег производа, што је много лошије од највећег европског дужника Грчке, као и за покривање дефицита у државном буџету.
Јапанску државу од банкрота је до сада штитило уверење инвеститора и економиста да чињеница да се више од 95 посто дуга јапанске државе налази у рукама домаћих банака и инвестиционих фондова улива сигурност која не постоји у Грчкој и другим презадуженим европским државама где су повериоци углавном странци.
Јапански парламент биће распуштен 21. новембра, и на новим изборима премијер Абе и његова владајућа Либерално-демократска партија, која има већину у оба дома парламента, тражиће поверење народа за наставак своје економске политике и одобрење за даље подизање ПДВ-а, који је сада, уместо за следећу годину, заказано за април 2017.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар