Читај ми!

Предлог да сталне чланице СБ УН не користе вето

Више од 20 министара спољних послова затражило је данас од сталних чланица Савета безбедности Уједињених нација да се уздрже од употребе вета у одређеним случајевима, као што су масовна убиства.

Савет безбедности УН дошао је на удар оштрих критика, јер су неколико резолуција у вези са грађанским ратом у Сирији блокирале сталне чланице Русија и Кина, преноси Танјуг писање АП-а.

Право вета у Савету безбедности УН има пет сталних чланица Савета безбедности (Русија, Кина, САД, Велика Британија и Француска), што им омогућава да спрече усвајање било које резолуције.

Француска је предложила да се свих пет сталних чланица уздржава од употребе вета у случају "масовних злочина".

Француска је предложила да се договор постигне до 70. годишњице оснивања УН идуће године.

 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом