петак, 12.09.2014, 14:25 -> 14:37
Француска јача војну помоћ у борби против џихадиста
Председник Француске Франсоа Оланд, поручио је ирачком премијеру Хаидару ел Абадију да је Париз вољан да појача војну подршку ирачким властима у борби против џихадиста.
Француски председник је, међутим, избегао да одговори на питање да ли ће учествовати у ваздушним нападима на Ирак, преноси Танјуг.
"Дошао сам у Багдад да изразим спремност Француске да обезбеди још већу војну подршку Ираку", рекао је Оланд на заједничкој конференцији за новинаре, после састанка с Ел Абадијем.
На питање на који ће тачно начин Француска бити укључена у стране војне операције подршке ирачким властима и курдским снагама, Оланд није директно одговорио, пренео је АФП.
Оланд је избегао одговор на питање да ли би Француска могла да изврши ваздушне нападе на Ирак и употреби носач авиона "Шарл де Гол".
"Одлуке ћемо доносити у догледно време. Тренутно немам никакве детаље да вам пренесем, укључујући и оне везане за носач авиона", поручио је Оланд.
Оланд је јутрос стигао у Ирак, у знак подршке новој влади. То је прва посета неког шефа државе откад су џихадисти пре три месеца заузели велике делове те земље.
Оландов авион допремио је и 15 тона хуманитарне помоћи, која ће касније данас бити подељена у курдском граду Арбилу, после разговора председника Француске са ирачким колегом Фуадом Масумом, председником парламента Салимом ел Џубуријем и премијером Хајдаром ел Абадијем.
Са Оландом су у Ирак допутовали и француски министри одбране и спољних послова, Жан-Ив ле Дријан и Лоран Фабијус.
Париз се пре 10 година одлучно противио америчкој инвазији на Ирак, али сада сматра да је ситуација друкчија пошто би ваздушни удари били изведени на захтев владе у Багдаду.
Француске дипломате кажу да су Оландова посета и конференција у Паризу о Ираку први кораци у напорима да се ојача ирачка влада и ослабе екстремисти Исламске државе.
Француска је међу првим европским земљама које су прошлог месеца почеле да наоружавају курдске власти на северу Ирака како би могле да се супротставе Исламској држави.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар