четвртак, 04.09.2014, 15:15 -> 16:22
Украјина на корак до примирја
Украјински председник Петро Порошенко најавио је да ће сутра наредити прекид ватре. Проруске снаге такође спремне да прихвате примирје. Борбе у Маријупољу настављене. До сада више од 800 мртвих украјинских војника.
Порошенко је, у обраћању на маргинама самита НАТО-а у велшком граду Њупорту, напоменуо да прекид ватре зависи од исхода састанка изасланика Украјине, Русије и ОЕБС-а у Минску, планираног за сутра, јавиле су светске агенције, преноси Танјуг.
"Сутра у Минску биће потписан документ који ће омогућити постепено спровођење мировног плана за Украјину", рекао је Порошенко и додао да је од кључног значаја да први елемент тог плана буде прекид ватре.
"У 14 сати по локалном времену (12 сати по средњоевропском), уз услов да састанак (у Минску) буде одржан, позваћу Генералштаб да нареди обуставу ватре и надам се да ће спровођење мировног плана почети сутра", додао је украјински председник.
И Лидери "Доњецке Народне Републике" и "Луганске Народне Републике", Александар Захарченко и Игор Плотински саопштили су да су спремни да сутра у 15 часова по локалном времену прогласе прекид ватре, уколико се постигне договор на сутрашњем састанку у Минску, преноси Ројтерс.
Напоменули су да споразум мора "детаљно да опише услове примирја".
Руски председник Владимир Путин изнео је у среду мировни план у седам тачака, после телефонског разговора с Петром Порошенком.
Активисти у предграђу Маријупоља
Упркос најавама о примирју, борбе се воде несмањеном жестином. Снажне експлозије потресле су предграђа украјинске луке Маријупољ, у којој се украјинска војска бори с проруским снагама.
Украјински војник рекао је за Ројтерс да је видео припаднике проруских снага како напредују према граду тенковима, оклопним возилима и артиљеријом.
"Наш план је да останемо овде (у источном делу Маријупоља) и да се не померимо ни за педаљ", рекао је војник из украјинског батаљона "Азов".
Према подацима УН, између средине априла и средине августа у борбама украјинске војске и локалних милиција погинуло је више од 2.100 људи, док је више од 5.000 рањено.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 15
Пошаљи коментар