недеља, 03.08.2014, 08:36 -> 21:08
Погођена још једна школа УН у Гази
Дванаест Палестинаца је погинуло рано јутрос у израелским ваздушним нападима на Појас Газе, јавио је Франс прес, позивајући се на службе за хитну помоћ. Погођена је и школа УН у којој су биле палестинске избеглице, а погинуло је седам особа. Велики број израелских тенкова напушта Газу.
Према наводима тих извора, девет људи је изгубило живот у Рафи на југу Појаса Газе, а још троје у централом делу те територије, преноси Танјуг.
Како преноси Би-Би-Си, гађана је и школа УН у Гази, у којој су биле палестинске избеглице, а погинуло је седморо људи.
Сједињене Америчке Државе саопштиле су да су "ужаснуте срамотним" Израелским бомбардовањем крај школе УН, у којој је потражило склониште око 3.000 расељених људи на југу појаса Газе.
Речима које су ретко тако директне и оштре, САД су осудиле напад, нагласивши да је школа одређена као заштићена локација и да је израелска војска много пута информисана о координатама школе.
У међувремену је делегација Хамаса стигла у Каиро како би разговарала о примирју са представницима Израела. Разговоре су иницирали Египат и САД.
У петак је после само неколико часова прекинуто планирано тродневно примирје уз међусобне оптужбе израелске војске и Хамаса, преноси Ројтерс.
На разговоре у Каиро допутовали су и заменик државног секретара САД Бил Бернс и бивши британски премијер Тони Блер.
Требало је да ти разговори почну за време тродневног прекида ватре, који је почео у петак уз посредовање међународне заједнице.
Ипак, примирје је прекинуто после само неколико сати уз међусобне оптужбе Хамаса и израелске војске. Израел је саопштио да неће присуствовати разговорима, барем за неко време.
За то време, израелска војска почела је да се "прераспоређује" дуж границе са Газом, пошто је влада из Јерусалима наговестила да ће поново преиспитати своје операције.
Велики број тенкова и других возила напушта данас Газу.
Током израелске операције започете 8. јула погинуло је више од 1.700 Палестинаца, а више од 9.000 је рањено.
Само у претходна два дана погинуло је 256, а више од 800 Палестинаца је рањено.
На страни Израела погинула су 64 војника и троје цивила, што је највећи број жртава од рата у Либану 2006. године, подсећа АП.
Премијер Израела Бенјамин Нетанијаху рекао је да ће војска наставити операције против палестинског покрета Хамас у Појасу Газе колико то буде било потребно и уз сву неопходну силу.
Војска Израела је објавила је да је војник за којег се веровало да је отет погинуо у борбама пре два дана.
Наводно заробљавање овог војника у петак довело је до пропасти прекида ватра међу зараћеним снагама у рату у Појасу Газе.
То је изазвало глобалну осуду, али и напад израелске војске на област на југу Газе у којем је војник, наводно, нестао.
У том нападу погинуле су десетине Палестинаца, а велики број кућа је уништен.
Израелска војска није саопштила како је дошла до закључка да је пешадијски поручник Хадар Голдин (23) убијен у петак у борби.
Нетанијаху је упозорио да ће Хамас платити "цену коју неће моћи да толерише" ако настави са испаљивањем ракета на Израел и да све опције остају на столу.
Хамас је рекао да неће прекинути са непријатељством док Израел и Египат не уклоне блокаду Газе која је уведена након претходне копнене операције израелске војске у Гази 2007. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар