Читај ми!

Историјски гасни споразум Русије и Кине

После десетогодишњих преговора Русија и Кина потписале гасни споразум на рок од 30 година, вредан 400 милијарди долара.

Споразум "Гаспрома" и "Кинеске националне нафтне корпорације" (CNPC) ће, како извештава руска телевизија Раша тудеј, кинеској економији, најбрже растућој у свету, обезбедити природни гас који ће јој помоћи да у наредних 30 година задржи свој темпо раста, преноси Бета.

Цена гаса наведена у уговору није објављена и она остаје "трговачка тајна", наводи РТ.

Додаје се да, ако се претпостави да укупна вредност уговора укључује само цену руског гаса, онда цена од 400 милијарди долара значи да ће Кина платити око 350 долара за хиљаду кубних метара гаса.

Русија ће Кину снабдевати са 38 милијарди кубних метара гаса годишње путем источног гасовода "Моћ Сибира", који прелази преко Сибира и допире до североисточних кинеских региона који су насељени.

Меморандум о разумевању потписан је у присуству руског председника Владимира Путина и кинеског председника Си Ђипинга, другог дана Путинове дводневне званичне посете Шангају.

Како извештава Асошијетед прес (АП), Милер је руским новинским агенцијама рекао да је вредност уговора 400 милијарди долара, док је кинеска корпорација објавила да је потписала уговор, али није навео детаље.

Уговор с Кином ће, како оцењује АП, помоћи Русији да прошири тржиште за извоз гаса који тренутно углавно иде ка Европи.

ЕУ позива Путина да не прекида испоруку гаса

Путин је 14. маја упутио писмо европским лидерима наводећи да Русија није добила никакав "конкретан предлог" ЕУ у вези са плаћањем испоруке руског гаса Украјини, и позвао Унију да се "активније" укључи у тај проблем.

"Док трају тројни разговори између Русије, Украјине и ЕУ, испорука гаса не треба да буде прекинута. Рачунам на Руску Федерацију да ће поштовати договор", поручио је председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо у писму Путину, преноси Бета.

"Приоритет је да све стране наставе да се ангажују конструктивно у том процесу, и да постигну договор о цени која би одговарала стању на тржишту", написао је Барозо.

Барозо је додао да руска компанија "Гаспром" треба да обезбеди потребне испоруке како је и предвиђено у прошлим уговорима са европским компанијама.

Нови састанак три стране предвиђен је за 26. мај у Берлину.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 27. јул 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом