субота, 01.03.2014, 12:40 -> 13:04
Рохани: Иран неће направити нуклеарну бомбу
Иран неће даље развијати свој нуклеарни програм, како је претходно и договорено, рекао је ирански председник Хасан Рохани. Додао је да та држава не жели да направи атомску бомбу због етичких принципа, а не због договора са УН.
Хасан Рохани, председник Ирана, рекао је да та земља неће даље развијати свој нуклеарни програм.
Рохани је рекао званичницима министарства одбране да, ако Иран жели оружје за масовно уништење, било би лакше да прави хемијско или биолошко оружје.
Такође је рекао и да Иран не жели да направи атомску бомбу због уверења и етичких принципа, а не због тога што је то предвиђено договором са Уједињеним Нацијама.
Иран је потписник договора о обустављању развоја нуклеарног програма али се неће лишити права да настави са обогаћивањем уранијума и производњом нуклеарног горива.
"Ми смо овај споразум потписали да би доказали свету да не јуримо за таквим оружјем", рекао је председник Ирана и додао да чак и да не постоји никакав споразум, "наша вера и уверења нам не би дозволили да поседујемо оружје за масовно уништење".
Сједињене Државе и њени савезници се боје да Иран тражи начин да развије нуклеарно оружје. Иран одбацује оптужбе и изјављује да је програм у мирољубиве сврхе и да базира на производњи радиоизотопа који би лечили оболеле од рака.
Рохани је изјавио да је владина политика усмерена ка смањењу тензија и модернизацији друштва а да није у питању никаква тактика, већ суштински заокрет у Иранској спољној политици.
Иран и шесточлана група држава, од којих су пет сталне чланице Савета безбедности УН, плус Немачка, почели су почетком месеца преговоре у Бечу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар