Читај ми!

Хаос у Сирији, УН немоћан

Противречне информације две групе устаника о хемијском нападу у Сирији. Режим Башара ел Асада тврди да напада није ни било. Велика Британија тражи да се инспекторима УН омогући приступ месту напада.

23.59 - Савет безбедности, бар за сада, неће тражити од тима истражитеља да посети место на којем се догодио контроверзни напад. У најблажој могућој форми Савет безбедности је затражио додатне информације из Сирије.  

19.40 - Шеф тима УН за хемијско оружје разговара са званичницима сиријске владе о наводном коришћењу хемијског оружја.

17.38 - Русија тражи непристрасну истрагу о најновијим догађајима у Сирији. Савет безбедности ће вечерас расправљати о Сирији.

14.48 - Број жртава у нападу на предграђа Дамаска нарастао на 1.300, тврди један од лидера опозиције, Џорџ Сабра.

13.55 - Француски председник Франсоа Оланд позвао инспекторе УН да обиђу место наводног хемијског напада у околини Дамаска.

13.37 - Тврдње о употреби хемијског оружја потпуно нетачне, саопштила сиријска војна команда.

Сиријска главна опозициона група саопштила је да је у данашњем нападу снага режима председника Башара Асада хемијским оружјем у околини Дамаска убијено више од 650 људи, што је сиријска влада одлучно демантовала.

"Више од 650 мртвих је резултат напада хемијским оружјем у Сирији", навела је сиријска национална коалција на Твитеру.

С друге стране, сиријска Опсерваторија за заштиту људских права, са седиштем у Британији, саопштила је да је 100 људи погинуло, али није коментарисала да је у нападу коришћен гас.

Активисти су навели да су бојни отрови употребљени у предграђима Аин Тарма, Замалка и Џобар у региону Гута. Наводно, међу погинулима има много жена и деце, преноси Ројтерс.

У међувремену, влада у Дамаску порекла је да се напад уопште догодио.

Сиријска државна телевизија цитирала је неименовани извор који је рекао да "нема истине" у извештајима активиста, којима је циљ да одврати пажњу стручњака Уједињених нација од њихове мисије у Сирији.

Покушавајући да истраже шта се десило у области Гута, новинари неколико новинских кућа су успели да ступе у контакт са становницима неколико села, који тврде да нису чули за било какав напад бојним отровима, али да се током дана из неколико праваца чула, на тренутке, жестока пуцњава.

Место на којем се, наводно, догодио напад под контролом је исламиста из организације Џабат ал Нусра, чији су положаји већ месец дана под озбиљним притиском сиријске војске. Џабат ал Нусра је једна од група сиријских побуњеника, којој се приписују чврсте везе са Ал Каидом.

У редовима те организације боре се, наводно, и добровољци са Балкана.

Истрага УН

Британија је апеловала на режим у Дамаску да омогући инспекторима УН да обиђу место наводног хемијског напада. Ако се наводи о хемијском нападу покажу истинитим, то би била "шокантна ескалација", саопштио је Форин офис.

Француски министар спољњих послова Лоран Фабијус такође тражи да инспекторима УН одмах буде дозвољен приступ месту наводног напада.

Према његовим речима, наводни напад је "ужасна трагедија" и "напад који је, вероватно, без преседана после онога што смо видели са Садамом Хусеином у Ираку".

Инспектори Уједињених нација стигли су у недељу у Сирију како би испитали наводе о наводној употреби хемијског оружја у грађанском рату у коме је од 2011. године погинуло више од 100.000 људи је погинуло, а милиони су расељени.

Инспектори су смештени су у хотелу који се налази свега 15 минута вожње далеко од места на којем се дигофио наводи напад хемијским оружјем. Ипак, према договору УН и власти у Дамаску, они могу да посете свега три локације у Сирији.

Британски шеф дипломатије Вилијам Хејг каже да се нада да ће напад хемијским оружјем у Сирији "отворити очи" присталицама сиријског председника Башара Асада и помоћи им да увиде природу његовог режима.

Бела кућа је саопштила да је "дубоко забринута" због извештаја да је сиријска влада користила хемијско оружје против цивила у својој земљи, док Русија тражи непристрасну истрагу о најновијим догађајима и тврди да постоји могућност да су напад извели побуњеници према унапред смишљеном сценарију.

Шеф тима експерата Уједињених нација за хемијско оружје Еке Селстрем разговара са званичницима сиријске владе о наводном коришћењу хемијског оружја у нападима у источним предграђима Дамаска, у којима је погинуло више стотина људи, и пажљиво прати развој ситуације, саопштиле су УН.

У саопштењу се, такође, наводи да је генерални секретар те организације Бан Ки Мун "шокиран" извештајима о употреби хемијског оружја у Сирији, преноси Ројтерс.

Савет безбедности УН заказао је за вечерас ванредну седницу посвећену ситуацији у Сирији, где је опозиција оптужила војску режима Башара ел Асада за употребу хемијског оружја.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 09. фебруар 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом