четвртак, 25.07.2013, 22:43 -> 23:45
Тунис, протести због убиства опозиционара
Масовни протести у Тунису после убиства опозиционог лидера. Полиција користила сузавац да растера демонстранте, који су узвратили каменицама. САД и Француска осудиле убиство.
Убиство водећег туниског опозиционог политичара Мохамеда Брахмија, изазвало је масовне протесте у Тунису, а полиција је испалила сузавац да би растерала више стотина демонстраната који су упали у канцеларију локалне владе на југу земље.
Демонстранти су, према сведочењима очевидаца, гађали полицајце каменицама, али за сада нема извештаја о погинулима или повређенима.
На Брахимија су, испред куће, непознати нападачи на мотору испалили 11 метака. Због тог убиства, петак је проглашен даном жалости у Тунису.
Брахми је био члан Националне уставотворне скупштине која има задатак да напиште нацрт новог устава.
САД је оштро осудио убиство Брахмија и затражио покретање свеобухватне истраге, како би починиоци били изведени пред суд.
"Ово није прво политичко убиство од почетка револуције у Тунису и нема оправдања за таква срамна и кукавичка дела у демократском Тунису", рекла је портпаролка Стејт департмента Мери Харф.
"Позивамо власти Туниса да одмах покрену транспарентну и професионалну истрагу, како би осигурали да починиоци буду приведени правди", рекла је Харф, преноси Ројтерс.
Убиство Брахмија осудио је и председник Француске Франсоа Оланд, који је позвао "све политичке и социјалне снаге у Тунису да, јаче него икад, покажу дух одговорности, неопходан за очување националног јединства и наставак демократске транзиције".
Председник Француске нагласио је да, што је пре могуће, треба "бацити светло на то убиство", као и на убиство још једног представника опозиције, Чокрија Белаида, у фебруару, које је изазвало талас протеста широм Туниса, пренео је АФП.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар