Читај ми!

АП протестује због заплене разговора

Aгенција Асошијетед прес протестовала, пошто јој је америчко министарство правде тајно запленило телефонске разговоре. Ту акцију сматрамо озбиљним нарушавањем уставних права на прикупљање вести и извештавање, поручио извршни директор агенције. Портпарол Беле куће рекао да су о заплени сазнали из штампе.

Америчка новинска агенција Асошијетед прес протестовала је због тога што је америчко министарство правде тајно запленило двомесечне телефонске разговоре те агенције и њених репортера, оценивши тај потез као "велики упад без преседана".

АП је протест упутила у писму државном тужиоцу Ерику Холдеру, указавши да "не постоји никакво могуће оправдање за тако прекомерно прикупљање телефонских разговора агенције и њених репортера".

Америчке власти су изгледа заплениле те снимке у оквиру кривичне истраге о једној процурелој информацији садржаној у вести АП из маја 2012. године о једној осујећеној терористичкој завери, пренела је агенција АФП.

"У тој вести су објављени детаљи о једној операцији ЦИА у Јемену којом је спречен план Ал Каиде у пролеће 2012. за активирање бомбе на једном аеродрому, намењеном америчким снагама", навео је АФП.

Портпаролка америчке агенције Ерин Мадиган Вајт рекла је да је агенција у петак сазнала да су америчке власти "тајно прибавиле снимке телефонских разговора са више од 20 телефонских линија, намењених новинарима те агенције и дописништвима, укључујући мобилне телефоне и линије кућних телефона".

Извршни директор АП-а Гари Пруит је рекао да ти снимци "покривају двомесечни период с почетка 2012." и укључују главни телефонски број АП-а у Њујорку, бројеве дописништава АП-а у Њујорку, Вашингтону, Хартфорду, Конектикату и у америчком Представничком дому.

"Та мера је предузета без претходног обавештења АП-а или било ког погођеног новинара чије је снимке разговора кућним и мобилним телефонима запленило министарство правде", наведено је у писму.

У писму се истиче да АП ту акцију министарства правде сматра "озбиљним нарушавањем уставних права АП на прикупљање вести и извештавање".

Пруит је истакао да агенција разматра могуће законске опције и позвао министарство правде да "одмах врати АП-у телефонске снимке и да уништи све копије".

Америчко Удружење за грађанске слободе је осудило владу због заплене снимака те новинске агенције. "Сврха медија је да информише јавност и они треба да то слободно раде без претњи нежељеним надгледањем", рекла је Лаура Марфи из тог удружења.

Портпарол Беле куће Џеј Карни је, у изјави за новинаре, рекао да "сем из штампе нисмо имали никакво сазнање о било каквом покушају министарства правде да заплени снимке АП".

Администрација председника Барака Обаме веома је агресивна у кажњавању за цурење тајних владиних информација, преносе медији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. септембар 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом