понедељак, 13.05.2013, 19:30 -> 20:20
Корона, нови смртоносни вирус
Од последица новог смртоносног типа корона вируса, од септембра прошле преминуло 20 људи. СЗО саопштава да се тај вирус вероватно преноси блиским контактом међу људима. Највише оболелих у Саудијској Арабији. Није познато одакле вирус потиче, али научници сумњају да су извор слепи мишеви.
Нови смртоносни тип корона вируса, највероватније се преноси блиским контактом међу људима, саопштава Светска здравствена организација. Реч је о вирусу који изазива јаку прехладу и брзо прелази у упалу плућа.
Од септембра прошле године, када је вирус откривен на Блиском истоку, у свету су регистрована 34 случаја, од чега 20 са фаталним исходом.
Кратка слика обољења од новог типа корона вируса је висока температура, сув кашаљ и други симптоми слични грипу, који брзо прелазе у упалу плућа и проблеме са другим органима.
Сличан је акутном респираторном синдрому САРС, који је пре 10 година усмртио више од 700 људи.
То што се нови тип вируса после откривања у септембру, у Саудијској Арабији, појавио у Јордану, Француској, Великој Британији, Немачкој, наводи на закључак да се преноси блиским контактом са зараженом особом, кажу стручњаци.
Заменик генералног директора Светске здравствене организације Кеиђи Фукуда каже да забрињава то што су жаришта у више земаља.
"То поткрепљује хипотезу да овај тип корона вируса, може да се пренесе дужим боравком са оболелом особом", каже Факуда.
Највише оболелих је у Саудијској Арабији, где је преминуло 15 особа.
"Мој отац је преминуо од тог вируса. Стање му се погоршавало, а лекари нису знали шта је. Заражени смо и ја и моја браћа и сестре, али сада смо на терапији", прича Хусеин ел Шеик из Саудијске Арабије.
У Француској, вирус је потврђен код две особе, а 124 је под надзором лекара.
"Први пацијент заражен корона вирусом, није боловао од плућних болести. Жалио се на дигестивне проблеме, после путовања у иностранство", каже доктор Патрик Голдштајн за клинике у Лилу.
Преминулих од новог корона вируса има и у Великој Британији, Пакистану. Није познато одакле вирус потиче, али научници сумњају да су извор слепи мишеви.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар