Читај ми!

Јеремић: Не одустајем од дебате

Дебата о раду Међународних кривичних судова биће одржана у УН и нема силе која би ме натерала да од тога одустанем, каже председник Генералне скупштине УН Вук Јеремић. Амерички лист "Форин полиси" описује Јеремића као хиперактивног политичара који покушава да поврати престиж Србије на међународног сцени.

Председник Генералне скупштине Уједињених нација Вук Јеремић рекао је да ће дебата о раду међународног кривичног правосуђа бити одржана у УН, истакавши да нема силе која би могла да га натера да одустане од ње.

Јеремић је у разговору са дописником Танјуга у САД, истакао да од самог почетка постоји притисак због одлуке да се тема међународног кривичног правосуђа стави на листу јавних расправа у Генералне скупштине УН.

"Није изненађење што притисак прогресивно расте како се приближавамо 10. априлу. Али још једном ћу поновити - сматрам да је ово изузетно значајна и актуелна тема за међународне односе, дебата ће бити одрзана и нема те силе која би ме могла натерати да од ње одустанем", додао је председник Генералне скупштине УН.

Јеремић је истакао да може да гарантује да ће сви који буду одлучили да у њој учествују добити равноправан третман и да ће оно што буду изговорили постати део званичног документа УН.

За расправу овде влада велико интересовање и очекујем наступ значајног броја држава чланица, за које је резервисан преподневни део, навео је Јеремић.

Председник Генералне скупштине УН је указао да ће, иако је један број већ потврђених учесника у поподневном, невладином делу, био присиљен да се повуче, у тој сесији учествовати изузетно угледан експертски састав.

"Могуће је да ће сада у први план доћи критичнији ставови према међународном кривичном правосуђу него што би то био случај да није дошло до притисака за повлачење, али кривица за то не лежи на организаторима, већ на онима који су на тај начин покушали да спрече јавну дебату у УН", закључио је Јеремић.

Притисци на Јеремића пред дебату

Председник Генералне скупштине УН Вук Јеремић налази се у мисији враћања српског престижа на светској сцени, али ће се већ следећег месеца суочити са отпором неких делова међународне заједнице поводом јавне дебате о раду Међународних кривичних судова, пише Форин полиси

Угледни амерички часопис који прати међународну политику, описује Јеремића као хиперактивног политичара, који се труди да са позиције коју сада обавља промени слику о Србији која је створена деведесетих година.

"Као и многе друге нације, и моја је прошла кроз периоде трагедија и периоде славе, жртвовавши се увек када је то било потребно за одбрану слободе. Једна четвртина наше нације је изгубила живот током Првог светског рата, док је у Другом светском рату близу милион Срба погинуло борећи се да порази фашизам", пренео је часопис Јеремићеве речи из октобра прошле године, непосредно након преузимања функције у УН.

Форин полиси наводи да је Јеремић заказао дебату за 10. април, што је датум који се поклапа са 72 године од оснивања НДХ.

Јеремића очекује отпор неких влада и међународних правника који сматрају да он злоупотребљава своју позицију да би промовисао српске националне интересе.

Лист наводи и да је у последњих неколико дана више међународних правних експерата отказало учешће на јавној дебате, укључујући председника Међународног кривичног суда Сонг Санг-Хјуна, који је прво потврдио учешће, а онда одустао.

Међу онима који су отказали учешће, налазе се и Председница Парламентарне скупштине држава чланица Тина Интелман и извршни директор Хјуман Рајтс Воча Кенета Рот, док су Бан Кимунов специјални саветник за превенцију геноцида Адама Диенг (који је отишао на једномесечни одмор), и правница у канцеларији генералног секретара Патриша О Брајен (која је тај дан неизбежно ван Њујорка) рекли да нису у прилици да присуствују расправи.

Јеремић је за Форин Полиси рекао да је примећено да чим се објави да је нека особа прихватила учешће, она се јави после пар дана и са жаљењем каже да ипак не може да дође.

Вашингтонски лист додаје да су многе владе, укључујући америчку показале нервозу поводом Јеремићевих коментара на ослобађајућу пресуду хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу.

Али, он је отишао корак даље, заказујући велику конференцију у УН за април, каже се у тексту.

Некима не одговара датум, који симболизује на више начина зло и неостварену правду из Другог светског рата. Замислите да неко каже да му је нелагодно поводом Дана сећања на Холокауст, преноси лист Јеремићеве речи.

Сама конференција ће почети тако што ће све 193 чланице УН имати прилику да говоре, док ће поподне бити одржана два панела, закључује Форин Полиси.

У кабинету председника ГСУН смо сазнали да је интересовање за учешће на дебати 10. априла велико, а да је до сада свој наступ већ потврдио значајан број земаља међу којима су и Русија, Кина, Индија, Аргентина, Уругвај, Чиле, Бангладеш, Египат, Јужна Африка, заједнички представник ЕУ.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом