недеља, 30.09.2012, 19:30 -> 20:07
Грузија, протести уочи избора
Масовни протести против грузијског председника Михаила Сакашвилија уочи парламентарних избора. Највећи ривал постојећем режиму бивши саборац и финансијер Бидзина Иванишвили.
Уочи парламентарних избора у Грузији, који се одржавају 1. октобра масовни протести грађана, незадовољних политичком и економском ситуацијом у земљи. Режиму председника Михаила Сакашвилија највећи ривал је бивши саборац и финансијер, Будзина Иванишвили. Уставном реформом, нови премијер Грузије имаће већа овлашћења.
У земљи такозване мирне револуције ружа, која је 2003. године означила наставак удаљавања Грузије од вековног стратешког партнера Русије, масовни протести због, како тврди опозиција, издаје демократских вредности.
Режим Сакашвилија, иначе миљеника Запада, оптужен је за аутократију и сиромаштво у земљи у којој је незапослен сваки пети становник и где је просечна плата мања од 300 евра.
"Нова демократска влада постала је режим који народ више не жели. Хоћемо праведнију и богатију земљу", каже једна противница режима.
Трећина грађана подржава владајући "Јединствени национални покрет". Уочи избора, власти су узнемирили снимци злостављања затвореника у Тбилисију, због чега је смењено двоје министара.
"Питам оне који су снимили злостављање у затвору - зашто су до сада скривали снимак? Руским новцем воде пропаганду, желећи да ови избори врате земљу у мрачна времена и руску империју", каже председник Груизије Михаил Сакашвили.
Демократске реформе, стране инвестиције и приближавање земље и Западу и Русији - обећава блок "Грузијски сан", Бидзина Иванишвилија, који је годинама помагао Сакашвилијеву власт. Педесеттрогодишљи бизнисмен, чија имовина вредна шест и по милијарди долара достиже готово половину бруто домаћег производа - одбацује оптужбе да је руски шпијун.
Опозициони лидер Бидзина Иванишвили каже да у је Грузији инвестирао милијарду и 700 милиона долара. "Да ли то раде агенти Кремља? Сакашвили је изградио ауторитарни режим, убеђујући Европу и Америку да гради демократију", каже Иванишвили.
Значај избора појачава и геополитичка позиција Грузије у централној Азији. Тбилиси жели приближавање Европској унији и чланство у НАТО-у, верујући да би тако лакше вратио суверенитет над Абхазијом и Јужном Осетијом, изгубљен 2008. године у кратком рату са Русијом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар