Читај ми!

Северна Кореја, реформе јаче од изолације

Парламент Северне Кореје ће, мимо обичаја, заседати и други пут ове године, што је ојачало гласине да се спремају реформе за економски развој земље. У Северној Кореји већ има промена које наговештавају да је изолацији можда дoшао крај.

Не зна се шта је више изненадило становнике Северне Кореје, да ли то што су на телевизији видели Микија Мауса или младу и насмејану супругу свог лидера.

Андреј Ланков са Кукмин универзитета у Сеулу каже да је одлука севернокорејског вође Ким Џонг Уна да покаже супругу важан раскид са традицијом, пошто се његов отац никад није тако појавио.

Можда су то козметичке промене, али наговештавају да је на истоку нешто ново. Сви су уверени да Кимове речи да ће обезбедити да народ више не стеже каиш значе најаву реформе економског система.

У пољопривреди су већ донете извесне промене. Искрено признање економских тешкоћа подсећа познаваоце на Кину седамдесетих година прошлог века. Све чешћа путовања званичника на релацији Пјонгјанг–Пекинг показују ко је узор.

Драгана Митровић са Факултета политичких наука каже да је главна тема разговора била намера Северне Кореје да реализује неке од економских идеја које за циљ имају да привуку стране инвеститоре и да развију оне секторе или гране севернокорејске економије који имају највише могућности да извозе.

Као покретачку снагу реформи у Северној Кореји познаваоци виде Ђанг Сонг Тека, течу садашњег лидера.

Парк Чан Мо са приватног Факултета науке и технологије у Пјонгјангу истиче да је нови севернокорејски лидер може да поведе земљу у новом правцу глобализације, јер није из војске и образован је у иностранству.

У току су два заједничка кинеско-севернокорејска пројекта слободних трговачких зона. Колико Пјонгјанг економски зависи од Пекинга најбоље се види у пограничном граду Дандонгу где пролазе десетине камиона с кинеском робом. Ипак, Северна Кореја има и друге узоре.

"Северна Кореја је још раније послала око 200 младих људи на усавршавање у Сингапур како би се оспособили да послују или руководе пословима са страним инвеститорима", каже Драгана Митровић.

Северна Кореја је добила и приватни факултет на коме се учи о модерној тржишној економији.

Аналитичар Андреј Абрахамијан каже да млади више него икад жуде за каријером у бизнису.

"Раније сте тамо могли да будете успешни једино ако сте у војсци или партијској бирократији, а сада се успех гради на трговини и улагању", објашњава Абрахамијан.

Двадесет четири милиона становника Северне Кореје очекују да се економске реформе, ако их буде, и огромно рудно богатство, које стручњаци процењују на хиљаде милијарди долара, искористе за добробит свих, да се промене не би завршиле само на "кристијан диор" торбици прве даме.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом