Читај ми!

Меркелова усамљена у одбрани еврозоне

Све отворенији сукоб немачке канцеларке Ангеле Меркел са опозицијом, али и члановима владајуће коалиције. Неки челници Хришћанско-демократске уније отворено говоре да Грчка следеће године треба да напусти зону евра.

Док се чека извештај међународне инспекторске тројке о напретку Грчке у примени мера штедње, у Немачкој све отворенији сукоб канцеларке Ангеле Меркел са опозицијом, али и члановима владајуће коалиције. Због дужничке кризе у еврозони посустаје и највећа европска привреда, па неки челници Хришћанско-демократске уније отворено говоре да Грчка следеће године треба да напусти зону евра.

Тек што је испратила грчког премијера, обећавши му помоћ у испуњавању преузетих обавеза, Ангела Меркел наишла је на снажан отпор међу водећим политичарима и економистима у земљи. Страх је у Берлину све већи, због нове транше помоћи Грчкој, али и неизвесности о судбини Италије и Шпаније.

"Мислим да је ситуација већ довољно тешка и да неће бити боља ако сваки дан слушамо бомбастичне изјаве", каже премијер покрајине Хесен Вокер Буфиер.

Томас Оперман из Социјалдемократске партије каже да конфузија у савезној влади све јасније указује на то да канцеларка нема план за Европу.

Меркелова, међутим, смирено поручује да је фискални пакт о којем су се договорили лидери Европске уније најбоље решење за садашњу кризу. Одлуку о успостављању трајног Европског стабилизационог механизма донеће, каже, Уставни суд Немачке.

"Сада смо у одлучујућој фази борбе са дужничком кризом и зато сматрам да сви треба пажљиво да меримо речи. Одговорни смо једни за друге. Европа није само монетарна унија, већ је и политичка заједница", наводи немачка канцеларка Ангела Меркел.

Иако највећа европска привреда у другом тромесечју бележи раст од 0,3 одсто, пословно поверење у Немачкој у августу пало је на најнижи ниво у последње две и по године.

"Криза у еврозони све више се осећа и у Немачкој. То се посебно одражава на извоз. Први пут после дужег времена имамо негативна очекивања када је реч о заради од извоза", истиче Каи Карстенсен из Института за економска истраживања.

Криза ствара све више сиромашних, посебно на југу Европе. Неки од највећих ланаца за производњу робе широке потрошње, попут холандско-британског "Унилевера", зато намеравају да понуде мања паковања производа, јер је њихова цена приступачнија осиромашеним европским потрошачима.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом