Читај ми!

Грци вреднији од Немаца!

Помало парадоксално, Грци, који се налазе у највећим економским проблемима, имају дужу радну недељу од становника других чланица ЕУ. Са друге стране, Немци раде два сата мање недељно од европског просека. Аналитичари оцењују да је број радних сати једно, а стварна продуктивност нешто сасвим друго.

Један од могућих одговора на питање зашто је Немачка у већој мери успела да избегне негативне ефекте економске кризе која је захватила Европу можда се крије у чињеници да су последњих година Немци почели да раде дуже, али, парадоксално, краће од просека у Европској унији, док Грци имају најдужу радну недељу.

Немачки Савезни завод за статистику објавио је истраживање у којем се наводи да, у поређењу са запосленима у другим земљама Европске уније, Немци раде краће – око два сата мање од просека ЕУ.

Најкраћу радну недељу имају Холанђани који раде 30,5 сати, а најдужу радни недељу имају Грци.

Они у просеку раде 42,1 сат недељно, али је очигледно да је број формалних радних сати једно, а стварна продуктивност нешто сасвим друго, оцењују аналитичари.

Рад ноћу и викендом постао је нормална ствар за многе Немце.

Тако тренутно чак четвртина Немаца ради и суботом, док је пре 15 година шест дана у седмици само 18,8 одсто Немаца радило, преноси штампа у Немачкој.

Недељом је прошле године радило 14,5 запослених у Немачкој, док је почетком деведесетих тај удео износио десет одсто. Завод напомиње да сваки десети запослени у Немачкој ради и ноћу.

Они који су у Немачкој запослени на пуно радно време у просеку су прошле године имали радну недељу од 40,7 сати, што означава пораст од 40 минута у односу на средину деведесетих.

Статистика показује да је просечно недељно радно време у Немачкој у последњих 20 година, заправо, скраћено за око три сата, али то се објашњава већим бројем запослених на краће радно време. Њихов број се за две деценије удвостручио.

Указује се и да се 90 одсто Немаца изјаснило да су задовољни на свом радном месту.

Број коментара 29

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом