Читај ми!

Сирија, масакр на све стране

Посматрачи УН у Сирији оптужили су сиријску војску, провладину Шабиха милицију и побуњенике да су починили ратне злочине. Око 1.500 бораца Ал Каиде учествује у грађанском рату. Сиријски режим помагао у обучавању и пребацивању џихадиста у Ирак после америчке инвазије. Најмање 30 људи погинуло, док је 150 рањено у ваздушном удару на северу земље.

Сиријске снаге безбедности и провладина милиција Шабиха починиле су ратне злочине и злочине против човечности, укључујући масакр у Хули, наводи се у најновијем извештају посматрача УН у Сирији.

Поред тога, посматрачи истичу и да су побуњеници починили ратне злочине, укључујући убиства и мучења, али они нису били толико чести и толико масовни попут масакра у Хули, у којем је убијено више од 100 цивила од чега половина деце.

"Комисија је пронашла доказе који показују да су владине снаге и припадици Шабиха милиције почини ратне злочине, убиства, мучења и груба кршења мешународног хуманитарног права", наводи се у извештају на 102 стране.

Из посматрачке мисије УН у Сирији истакли су да ће апеловати на генералног секретара Бан Кимуна да извештај проследи Савету безбедности УН како би били предузети потребни кораци.

Западне обавештајне службе сматрају да Ал Каида има око 1.500 бораца који учествују у грађанском рату у Сирији. Немачка служба БНД, на специјалној седници парламента, саставила је извештај у ком се наводи да су џихадистичке групе повезане са Ал Каидом, у првој половини 2012. године, извеле око 90 напада.

Генерални секретар УН Бан Кимун очигледно располаже сличним информацијама када каже да је присуство терористичких организација у региону створило "озбиљне проблеме".

Међутим, ове процене су базиране на малом броју извора који су понекад врло непоуздани, пошто, према писању Вашингтон поста, ЦИА није имала ниједног агента у Сирији, већ само на кључним граничним прелазима.

Треба имати у виду и чињеницу да су последњих месеци све чешћи извештаји базирани на сведочењима о све већем присуству џихадиста у северној провинцији Идлиб. Овоме треба додати и речи лидера Ал Каиде у којима позива све муслимане да помогну побуњеницима у Сирији, које је назвао "лавовима против режима Башара ел Асада".

Али, нису само побуњеници повезани са Ал Каидом. Постоје ранији извештаји о сарадњи режима и највеће терористичке мреже. Крајем прошлог века, 1999. године, харизматичном имаму Абу ел Каки дозвољено је да врши проповеди у Алепу. Ал Кака је добро познат по службама које су проповедале радикални ислам и садржавале мржњу према Јеврејима и Американцима. И све то у Сирији где је предвиђена смртна казна за свакога ко је осуђен да је члан Муслиманског братства.

Када је САД извршио инвазију на Ирак, имам је постао магнет за џихадисте из Сирије, као и оне из Либије, Саудијске Арабије и Кувајта. У ствари, за све оне који су желели да се прикључе Ал Каиди у борби против Американаца у Ираку.

Сиријске обавештајне службе годинама су организовале обуку и транспорт стотинама страних бораца сваког месеца. У новембру 2004. године, америчке трупе у Ираку нашле су код бораца радикалне исламистичке групе Џаиш е Мухамед (Војска Мухамеда) у Фалуџи фотографије високих сиријских званичника и уређај за навигацију у којем су биле координате западних сиријских градова.

После рације на једно гранично место 2007. године трупе САД заплениле су целу архиву у којој су се налазили путни детаљи стотина бораца који су у Ирак дошли из Сирије. У октобру 2008. године америчке снаге су чак напале село у Сирији где су убиле команданта Ал Каиде који је тесно сарађивао са Абу Мусабом ел Заркавијем, тадашњим вођом терористике мреже у Ираку.

Годину и по дана касније, када су тензије попустиле и сиријско-амерички односи се поправили, сиријски обавештајни координатор Али Мамлук, садашњи Асадов шеф Генералног обавештајног директората, објаснио је америчким дипломатама специјални третман сиријског режима према Ал Каиди.

"У принципу, ми их не нападамо и не убијамо одмах. Уместо тога, ми се инфилтрирамо у њихове редове и само у погодним тренуцима делујемо", истакао је Али Мамлук.

Крвав дан у Сирији

У ваздушном нападу сиријске војске на град Азаз на северу земље погинуло је 30, а рањено 150 људи, рекао је доктор из локалне болнице.

Неколико десетина људи претражује рушевине за преживелима.

У центру Дамаска, недалеко од хотела у којем су смештени припадници мисије Уједињених нација, три особе повређене су у експлозији бомбе.

Напад се догодио преко пута хотела "Дама Роуз", а полиција је око места експлозије поставила безбедносни кордон. Како јавља сиријска државна телевизија, експлозивна направа била је залепљена на цистерну са мазутом. Мета напада још није позната, мада је наведено да се у тој области налази седиште владајуће партије председника Башара ел Асада.

Заменик министра спољних послова Сирије Фајсал Мекдад рекао је да нико од посматрача Уједињених нација није повређен у нападу.

"Дајемо све од себе да им омогућимо да нормално раде свој посао", истакао је Мекдад.

У Сирији бораве и представници Службе за ванредне ситуације Уједињених нација који сматрају да је хуманитарна ситуација све гора и да је више од милион људи интерно расељено.

"Оно што људи желе, а и чему се ми надамо, јесте да сукоби престану и да дође време мира и стабилности", изјавила је Валери Амос из Уједињених нација.

У међувремену, лидери муслиманских земаља у Меки разматрају суспензију Сирије у Организацији за исламску сарадњу, чему се Иран противи.

Министар одбране Сједињених Америчких Држава Леон Панета оптужује Иран да обучава посебну милицију како би помогла сиријском режиму у борбама против побуњеничких снага.

Број коментара 31

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом