Читај ми!

Масакр у Денверу

Најмање 12 људи погинуло, док је 59 рањено када је маскирани нападач у америчком граду Денверу отворио ватру на људе на премијери новог наставка филма Бетмен. Полиција ухапсила нападача Џејмса Холмса (24). Напад нема везе са тероризмом. Обама позвао нацију на јединство.

17.36 - Полиција евакуисала станаре из пет зграда које се налазе у близини стана нападача Џејмса Холмса.

16.59 - Минутом ћутања завршено обраћање нацији америчког председника Барака Обама после масакра у Денверу. "Ово није дан за политику, већ дан за молитву и размишљање", рекао Обама.

16.45 - Стан нападача Џејмса Холмса миниран, утврдиле специјализоване полицијске екипе, коју покушавају да деактивирају експлозив у стану нападача.

15.15 - У Паризу отказана премијера филма "Бетмен - Успон мрачног витеза". Њујоршка полиција најавила да ће обезбеђивати све биоскопе у којима се приказује нови филм.

Маскирани нападач убио је 12, а ранио 59 људи у Аурори, предграђу америчког града Денвера, на премијери последњег дела филма "Бетмен - Успон мрачног витеза. Полиција је ухапсила Џејмса Холмса због сумње да је извео напад.

Појавили су се извештаји да је било и 14 погинулих, али је полиција затим саопштила да је погинуло десет људи на лицу места, а да су две особе подлегле повредама у болници. 

Према наводима очевидаца нападач је са гас маском на глави и најмање једном пушком нешто пре почетка саме пројекције отворио ватру на окупљене и бацио сузавац и димну бомбу.

"Чула се дефинитивно једна експлозија, али је било и пуцњаве. Много људи је повређено", навео је један локални новинар на Твитеру после напада.

Полиција и Еф-Би-Ај су потврдили да су ухапсили нападача и да нема доказа да је он имао и помагача, као и да је утврђено да нема везе са терористима.

Ухапшен је Џејмс Холмс (24), а полиција је евакуисала зграду у којој он живи и после претраге утврдила да је његов стан миниран. Холмс је на испитивању полицајцима и агентима Еф-Би-Ај рекао да у стану и колима има велике количине експлозива, али у његовим колима није пронађен експлозив.

Према речима шефа полиције Ауроре Дена Оутса Холмс је у нападу користио полуатоматску пушку АР-15, пушку Ремингтон и пиштољ марке Глок, док је још један пиштољ пронађен у пртљажнику његовог аутомобила који је био паркиран иза биосокопа. Холмс је а осим гас маске, на себи имао и панцирни прслук.

Нападач је према наводима очевидаца непосредно после почетка пројекције филма 30 минута после поноћи "мирно ушао у биоскопску салу, попео са на бину и онда почео насумице да пуца по људима".

Погинули и рањени су страдали од хитаца из ватреног оружја и металних делова димне бомбе коју је бацио нападач.

Амерички медији су јавили да је породица Џејмса Холмса шокирана оним што се догодило.

Иначе, осумњичени Холмс је, до одласка у Денвер, живео са родитељима у Сан Дијегу, где је завршио средњу школу.

Холмс је до прошлог месеца био студент медицине на Универзитете Колорадо, када је напустио кампус у коме је живео.

Медији у америчкој држави Колорадо, где се налази место Аурора, указују да међу жртвама има и деце. Велики број рањених је до болнице превезен приватним аутомобилима.

Полиција је у почетку број рањених проценила на 30 до 40, а најновији извештаји говоре да има чак 59 рањених.

Очевици наводе да је публика у биоскопској сали у првом тренутку помислила да су пуцњава и дим део филмске пројекције која је почела у поноћ по локалном времену.

У Паризу је отказана премијера филма "Бетмен - Успон мрачног витеза", а полиције у Њујорку је саопштила да ће обезбеђивати све биоскопе где се приказује овај филм.

Аурора се, иначе, налази на само 32 километра од средње школе Колумбајн, у држави Колорадо, где су двојица средњошколаца 1999. године убила 13 особа, ранили 24 и потом извршили самобиства.

У свом кратком обраћању поводом трагедије у Денверу, председник САД Барак Обама је рекао да данас није дан за политику. "Биће других дана за политику. Данас је дан за молитву и размишљање, истакао је Обама, на раније заказаном предизиборном скупу.

Обама је рекао, да је чим су га јутрос сарадници обавестили о пуцњави у биоскопу у предграђу Денвера, у којој је убијено најмање 12 особа, помислио на своје две ћерке.

"Овим видимо колико је живот крхак, наше време на овом свету је ограничено и зато веома вредно" , додао је Обама.

Обама је телефоном разговарао са Џоном Хикенлупером градоначелником Ауроре, градића у коме се догодила трагедија.

Бела кућа је саопштила да нема назнака да је напад повезан са неком терористичком групом.

Непосредно после трагедије у Денверу, Обама је изјавио да је "шокиран и тужан" због пуцњаве у биоскопу у држави Колорадо и позвао нацију да буде јединствена.

"Као што чинимо у мрачним и тренуцима искушења, морамо да се удружимо у једну америчку породицу", рекао је Обама, који је у време пуцњаве био на Флориди.

Описујући догађај као "страшан и трагичан", амерички председник је обећао да ће његова администрација учинити све да помогне људима у месту Аурора у Колораду.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. септембар 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом