Читај ми!

Швајцарци неће "више демократије"

Гласачи свих швајцарских кантона одбили на референдуму предлог за одржавање још више референдума о разним међународним споразумима. "Превише демократије убија демократију", била је једна од парола пред гласање.

Швајцарци су на референдуму одлучили да им је "доста директне демократије", пошто су већином гласова одбили предлог за одржавање још више референдума о разним међународним споразумима.

Акција за независну и неутралну Швајцарску (АУНС) сматра да грађани треба аутоматски да се питају сваки пут кад њихова влада потпише неки важан међународни споразум и покренула је иницијативу "Државни споразуми пред народ", о чему се данас одлучивало на референдуму.

Међутим, ниједан од 26 швајцарских кантона није гласао за план о чешћем изласку на референдуме, а то је одбило и 75,2 одсто бирача, пренео је АП.

Водеће партије су се противиле предлогу АУНС-а тврдећи да би константни позиви на референдум могли да закоче швајцарску демократију - баш као што је гласила једна парола уочи референдума - "Превише демократије убија демократију".

Швајцарска годишње одржи пет, шест референдума на државном и још неколико на локалном нивоу.

Акција за независну и неутралну Швајцарску сматра да треба одржати референдум кад год Швајцарска треба да се повинује неком међународном закону или судској одлуци - нарочито ако то укључује Европску унију којој Швајцарска не припада.

Десничарска Швајцарска народна партија, једина већа странка која је подржала план, саопштила је да је данашњи негативан одговор Швајцараца "могао да се предвиди због велике кампање страха коју су водили њихови противници".

Како сада ствари стоје, за расписивање референдума на националном нивоу о новом закону или споразуму у Швајцарској, земљи са више од седам милиона људи, потребно је да се скупи свега 50.000 потписа.

Критеријуми су виши - 100.000 потписа - ако групе грађана желе да предложе потпуно нови закон, али и о томе се често гласа, а некад и са успехом. Одзив грађана на референдумима ретко прелази 40 одсто, а данас је био 37,8 одсто.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. септембар 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом