Читај ми!

Ослобођен белоруски опозиционар

После више од годину дана белоруски опозициони лидер Андреј Саников пуштен из затвора. Бивши кандидат за председника ухапшен после протеста 2010. на којем су демонстранти тражили поништавање избора.

Белоруски опозициони лидер и бивши председнички кандидат Андреј Саников помилован је и пуштен на слободу после више од годину дана проведених иза решетака.

Саников, бивши заменик министра спољних послова, био је противкандидат председнику Александру Лукашенку на изборима 2010, на којима је актуелни шеф државе тријумфовао са близу 80 одсто освојених гласова.

Опозициони лидер је ухапшен после сукоба полиције и демонстраната, који су тражили поништавање избора сматрајући да су покрадени. У мају прошле године Саников је осуђен на пет година затвора због организовања масовних нереда.

Његова супруга Итина Калип упозоравала је да би он у затвору могао да буде мучен и убијен, а организација за заштиту људских права "Амнести интернешенел" га је прогласила политичким затвореником.

Саников је у телефонској изјави за АФП, након пуштања на слободу, рекао да је добро, али је одбио да говори о Лукашенку, који је одобрио његово помиловање.

У нередима након председничких избора у Белорусији ухапшено је седам Лукашенкових противкандидата, од којих се још само Николај Саткевич и даље налази у затвору.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јул 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом