Читај ми!

Штрајк васпитачица у Бујановцу

Вртићи у Бујановцу и околним селима не раде. Васпитачице протестују, траже повећање коефицијената у складу са Законом о образовању и потписивање колективних уговора. За локалну самоуправу захтеви нису спорни, али је неопходан ребаланс буџета.

Због штрајка васпитачица, које траже повећање зараде и коефицијената, једини вртић у Бујановцу и његова истурена одељења данас нису примила малишане.

Заједнички проблем ујединио је Српкиње и Албанке, јер се, како кажу, не вреднује подједнако рад васпитачица. Већу плату, тврде, примају колегинице у свим осталим градовима.

"Моја плата је 30. 000 динара, а у Врању васпитачица прима 44. 000 динара", каже васпитачица Сузана Ферати.

Весна Младеновић, медицинска сестра у вртићу у Бујановцу каже да за малу плату ради већ 23 године.

За разлику од школа које су подељене по националној припадности на српске и албанске, вртић "Наша радост" је прави мултиетнички. Сада деце нема, а родитељи се сналазе.

"Имам и старије дете, трећи разред је, па остају сами кући, тешко је", каже Јелена Матић Дабетић.

Од почетка године траже од локалне самоуправе усаглашавање коефицијената и повећање зарада. Било је обећања, али је плата остала иста.

"У јануару смо тражили од председника општине и од свих да усагласе коефицијенте, али помака није било и зато смо револтирани", каже васпитачица Невена Јањић.

Начелник одсека за јавне службе Агим Хасани каже да ће покушати да обезбеди додатну документацију, али и да неки предложени коефицијенти нису били у складу са законом.

Буџетом општине нису предвиђена додатна средства, па је неопходан ребаланс. Наставиће се преговори и наредне недеље, а 88 запослених одржаваће минимум процеса рада, биће у вртићу, али без 240 малишана у редовном и припремном предшколском програму.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. фебруар 2026.
3° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом