Почела сезона прехлада и алергиских реакција на амброзију, доктори саветују изолацију

Почела је сезона вируса, респираторних инфекција, као и алергијских реакција на полен амброзије. У појединим амбулантама повећан је број прегледа. Које су мере превенције и заштите, чућемо од епидемиолога у Врању.

Најчешће због благих симптома попут запушеног носа, бола у грлу или кашља јављају се грађани Врања лекарима и то су уобичајене прехладе за ово доба године.

Др Слађан Станковић, епидемиолог Завода за јавно здравље у Врању каже да је епидемиолошка ситуација у овом периоду уобичајена. “Региструју се респираторне инфекције, њихова доминација сада почиње, још увек имамо стомачне вирусне инфекције, али оно што је важно ради се о благим клиничним сликама. Те тегобе трају неколико дана, нема неких промена на доњим дисајним путевима, углавном се ради о кашљу, благо повишеној температури, сломљености организма, и то прође брзо”.

Истиче да те респираторне инфекције доминирају код школске деце, и да је то управо последица враћања у колективе, и са годишњих одмора.

“Сада смо више на затвореном и зато би требало поштовати те мере превенције, пре свега мере изолације ако имамо симптоме, затим одржавати личну хигијену, носа и уста, када кашљемо и кијемо. Избегавати близину, контакте, и у породици и у колективу", саветује др Станковић.

На питање да ли су регистровали коронавирус, одговара: "Да, регистрована је и коронавирусна инфекција, она је сада сасвим уобичајена респираторна инфекција, не даје тежу клиничку слику. Регистују се риновируси и респираторни синцисијални вируси, дакле свега онога што има у овом периоду у циркулацији, али с обзиром на то да смо све више у затвореном простору, треба мислити на период године који нам предстоји. Кренуће и сезонска вакцинација против грипа, треба да предузмемо све мере. Најважнија је изолација и савесно остајати у породици, остати код куће и лечити симптоме, не ићи у колектив са тим симптомима."

Доктор Станковић каже да се у овом периоду могу помешати и алергијска испољавања на горњим дисајним путевима, са прехладама и респираторним инфекцијама.

“Оно што је код алергијских реакција важно, оне дуже трају, углавном нема температуре, и везане су за одређени полен. Оно што је важно треба се увек јавити лекару што се тиче тих алергијских испољавања, када доминира кијање, сузење очију, свраб слузокоже носа, очију, коњуктивитис. Важно је свакако да треба узимати терапију минимун две недеље пре активности полена да бисмо ублажили симптоме, наравно у савету са алергологом", наглашава др Слађан Станковић, епидемиолог Завода за јавно здравље у Врању.

Дакле, епидемиолошка ситуација уобичајена за ово доба године, са лаким клиничким сликама код пацијената који се јављају са респираторним инфекцијама.

четвртак, 18. септембар 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом