Читај ми!

Тржиште уљане репице

Након жетве пшенице, јечма и уљане репице почело је да функционише тржиште. На Продуктној берзи у Новом Саду најзаступљенији у трговању били су пшеница и јечам, са учешћем од 35 одсто у недељном промету. Kооперантски уговори, које су имали произвођачи и откупљивачи, такође су утицали на стање на тржишту, јер истичу рокови у којима се доноси одлука, да ли продати или оставити род на чување.

Kооперација у пољопривредној производњи углавном се завршава предајом производа у складиште и исплатом. Овакве сезонске уговоре најчешће потписују произвођачи којима је потребан новац одмах по жетви.

Роберт Бин, пољопривредник и откупљивач пшенице, каже: "Брза исплата је основна ствар у овом времену. Није баш највећа откупна цена. Али сви зато раде, да што пре добију пару."

Силос у Ади је брзо напуњен са 6000 тона робе. Уз унапред познате кооперантске услове откупа, произвођачима који су то желели обезбеђен је репроматеријал. Плаћали су то у натури житарицама, а исплата разлике у новцу била је најкасније дан након складиштења."

Ђорђе Мишковић, представник компаније за складиштење, додаје: "Мислим да је идеја стара и да је кооперација увек фунционисала. Само је у том ланцу било изиграног поверења и да карике нису испоштовале договорено."

Kада се на овај начин тргује, једини мотив је даља продаја и профит. У овом тренутку, цена на кључним европским тржиштима не иде на руку извозницима, јер је код нас тона пшенице прерачуната у евре скупља.

Дане Цветичанин, менаџер продаје житарица, објашњава: "Цена на којој се сад налазимо спрам извозног вишка и потенцијала који имамо је буквално један компромис, али треба да будемо свесни да је она овог момента десет до петнаест евра изнад цене озбиљног дунавског извоза за Kонстанцу и да морамо сачекати сви заједно да би тај извоз, да би будуће количине и вишкове реализовали."

За разлику од пшенице, чија цена није озбиљније порасла у односу на жетву, и износи највише 20 динара и 50 пара за килограм, тражња за јечмом је повећала цену са 17 динара и 40 пара на 20 динара и 40 пара за килограм. Уљана репица усталила се на нивоу од 435 до 442 еура за тону, што је за све у ланцу производње задовољавајућа цена.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом