среда, 21.05.2025, 10:01 -> 14:55
Извор: РТС
Аутор: Миле Новаковић
Размена искустава задругара Италије и Србије
Најпознатије италијанске кооперативе пренеле су сајмовима у Риминију и Новом Саду искуства српским пољопривредницима о начинима функционисања задруга. Систем удруживања који не обухвата само сарадњу задругара већ и задруга сада прати потребе тржишта и стално проширује делатност.
Задруга "Каб Камбиано" из Равене у Италији на око 2000 хектара сеје пшеницу, луцерку, цвеклу и парадајз. Има воћњак и виноград. Уз примарну производњу изградили су биоеенергану, производе струју и биођубриво за њиве.
"Сматрам да је веома важно да се иде у корак са временом и да се уводе нове технологије, што ми чинимо. Такође пратимо и потребе нових тржишта и појављујемо се на њима са својим производима," објашњава Клаудио Мацоти, генерални директор задруге "Каб Камбиано"
Аграрни конзорцијум у Равени удружује више од 600 задругара којима помажу кроз 15 дистрибутивних центара. Складиште житарице у 14 силоса. Пратећи потребе тржишта проширивали су делатност.
"Бавимо се и дистрибуцијом механизације, набавком семена и ђубрива, али и осигурањем предузећа. Помажемо кооперантима да имају одрживу производњу. Имамо произвођаче са два, али и са две хиљаде хектара обрадиве површине" каже Ђордано Гори, Кооператива "Равена".
Делегација пољопривредника из Србије боравила је недавно на сајму у Риминију, где су се упознали са функционисањем италијанских задруга - кооператива.
"Више раде прераду сировине и долазе до крајњег циља, директно потрошачима где је већа и зарада. И тако тим начином удруживања имају мање трошкове, а самим тим остварују већу зараду зато што је њихов производ скупљи на тржишту" истиче Дејан Шуша, пољопривредник из Војвода Степе.
О могућостима примене италијанског модела у Србији говорило се и на конференцији на Пољопривредном сајму.
"Можемо применити много тога, а првенствено масовност организације и међусобно удруживање задруга које је неопходно ради већег напретка", наглашава Јелена Несторов, Задружни савез Војводине.
Подршку пољопривреди Србије пружа и италијанска амбасада.
"Од 16 нових пројеката које смо почели у Србији, два су пољопривредна. Један за вештачку интелигенцију, други за нано технологије у пољопривреди" каже Луциано Катани, научни аташе Амбасаде Италије
Ова година је од стране Уједињених нација проглашена за међународну годину задруга.
Коментари