Пелет који се пласира на наше тржиште убудуће ће морати да прође лабораторијске анализе

Од ове године произвођачи и увозници пелета квалитет тог енергента пре дистрибуције мораће да проверавају у акредитованим лабораторијама. То би, сматрају у Удружењу пелетара, требало да уклони лош пелет са тржишта, али и да повећања његову цену пред наредну грејну сезону.

Новим Правилником о техничким и другим захтевима за чврста горива из дрвне биомасе, брикети и пелет, мораће да прођу лабораторијску анализу, пре продаје на српском тржишту. Пооштравањем контроле биће спречена дистрибуција садржаја са присуством штетних материја.

"То ће радити акредитоване лабораторије, где ће произвођачи на сваких 6 месеци имати обавезу да врше поменуту анализу. А такође и увозници пелета пре пуштања у промет пелета“, наводи Данко Пушичић, председник Удружења пелетара Србије. “Увођење правилника значи да неће више бити лошег пелета, али неће бити ни јефтиног пелета. Произвођачи пелета из земаља у региону, један део произвођача користи јако лошу сировину, од оболелог дрвета. Код нас у Србији то није случај, ми користимо дрво искључиво од "Србијашума", које је стандардизовано и од тога настаје јако квалитетан пелет", наглашава Пушичић.

Из "Србијашума" тврде да због повећане потражње огревног дрвета и сировине за производњу пелета није угрожен шумски фонд. Ове године се планира пошумљавање нових површина са више од три и по милиона садница.

"Ми настојимо да шуме задржимо најмање у истом нивоу, као што смо их преузели од претходне генераце, а циљ је да буду и боље и сигуран сам да ће бити и боље у генерацијама које долазе. Приликом испуњавања наших планова, планови су десетогодишњи, на њих даје сагласност министарство, тако да се плански газдује, плански је приступ у коришћењу шумских ресурса”, истиче Иван Станисављевић, из ЈП "Србијашуме" шумско газдинство Ужице.

Дрво је за велики број грађана и даље најјефтинији енергент, али купци сматрају да ће ове године поскупети, баш као што скок цене пелета најављују и произвођачи.

"На дрва још, још на дрва. Сад тренутно се креће око шездесет еура. А највероватније ће поскупети чим дође та грејна сезона у јесен", каже Иван Чичић, из Пријепоља.

"У другој половини године очекујемо поскупљење пелета од двадесет до тридесет посто, првенствено због тог правилника. И друге ствари су утицале на повећање цене петета. Од првог маја цена електричне енергије је поскупела за индустрију негде око 24 посто", истиче Данко Пушичић, председник Удружења пелетара Србије.

Српски произвођачи очекују подршку од државе, каже Пушичић, као што су имали претходне сезоне, мером забране увоза пелета. Дужа грејна сезона утицала је на повећану потрошњу, па су се магацини прилично испразнили, али за сада нема несташице и произвођачи сугеришу набавку пре поскупљења.

понедељак, 19. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом